Architektura /

Stručně z Anglie II

Vážení čtenáři, zdravím vás z Anglie s dalšími zajímavými zprávami z Architect's Journal - 12. května proběhla ve městě Norwich oslava 25. výročí postavení tzv. Sainsbury Centre for the Visual Arts. Výstava uspořádana k tomuto výročí byla otevřena architektem budovy Lordem Fosterem, který do Norwiche přiletěl svou vlastní helikoptérou (pilotuje sám!). Oslavy se zúčastnila také již stařičká Lady Sainsbury. Norman Foster ve svém proslovu vyprávěl o dlouhém procesu návrhu budovy, skvělém vztahu s klienty, o tom, jak budova perfektně plní svůj účel a slouží svým uživatelům.

Pavel Nasadil , 13. 6. 2003

Paradoxně mi po tomto úvodu prozradila ředitelka galerie Nicola Johnson, jaká je realita. Budova se již léta potýká s provozními problémy, jako je hluk a množství denního světla. Některé exponáty ze sbírky nelze v prostoru dlouhodobě vůbec vystavovat. Po pěti letech užívání stavby se muselo přikročit k celkové výměně obvodového pláště protože původní obklad začal ve stycích rezavět. Cena opravy přesáhla cenu původní stavby. Architekt Foster vyvázl z této situace bez újmy díky finanční náplasti patrona Sainsburyho. I přes všechna negativa, která jsou budově přisuzována, je však obdivuhodné, jak čerstvě budova po tolika letech vypadá a zachovává si svou nadčasovost. - Jean Nouvel právě podepsal smlouvu na návrh nového Guggenheimova muzea moderního umění v Riu de Janeiru. Muzeum bude stát v přístavu, kromě galerií zde budou obchody, restaurace a tropická zahrada.

Foto: eArch
- Řetězec obchodních domů Marks and Spencer zahájil nový stavební program (podobně jako obchodní dům Selfridges, který v minulosti spolupracoval s architekty Future Systems, Foster and Partners a Toyo Ito), jehož součástí bude vzorový rodinný dům navržený architektem Johnem Pawsonem (viz obrázek). M&S vybere v rámci programu každoročně známého architekta pro návrh moderní "vzorové" stavby.
Foto: eArch
- Na závěr se ješte jednou vraťme ke kontroverzní stavbě mrakodrapu London Bridge Tower architekta Renzo Piana: "Cítíme se trochu konfliktně když zabraňujeme něčemu tak skvělému. Pianuv návrh je vzrušující. Jen to špatné měřítko na špatném místě." Nick Antram z Anglické památkové péče k budově London Bridge Tower (Los Angeles Times 12.5.03) "Je velmi lehká a velmi elegantní. Bude skrz ní vát vítr. Na opačné straně uvidíte ptáky " Renzo Piano k budově London Bridge Tower (Los Angeles Times 12.5.03) "Narušující" není nutně špatná věc, pokud jste rozrušeni krásou" Richard Rogers, na podporu projektu Renza Piana (Los Angeles Times 12.5.03)

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři