Architektura / občanské stavby

Transformace areálu uhelných dolů v Lodýně. Nákupní centrum Coal Drops formují fasádní systémy StoSignature

Britský ateliér Thomas Heatherwick´s studio proměnil bývalé uhelné sklady v srdci Londýna na moderní nákupní centrum. Projekt “Coal Drops” představuje ukázkový příklad propojení staré a současné architektury - režné zdivo viktoriánských industriálních objektů doplnily elegantní platinové fasádní prvky, původní konstrukci také nově překlenulo neobvykle tvarované zastřešení, přezdívané “polibek”.

Sto , 25. 3. 2019

Coal Drops Yard neboli „Dvůr uhelných skladů“ je považován za hlavní nákupní čtvrť v londýnské části Kings Cross. V roce 2018 tady dle návrhu architektů z Thomas Heatherwick's studio vzniklo nové obchodní centrum Coal Drops Yard, jehož základem byly dva uhelné sklady z devatenáctého století. Projekt vdechl nový život dvěma viktoriánským budovám a představuje nádhernou ukázku propojení staré a nové architektury. Metalické povrchy podhledů střech dvou sousedních budov zde vznikly díky texturám a efektům kreativních omítek StoSignature. 

Z nákladního depa je dnes moderní obchodní centrum 

Londýnské viktoriánské objekty z cihel a slitiny sloužily původně jako nakládací depo, do kterého přiváželi železnicí ze severní Anglie až osm milionů tun uhlí ročně. Původně zde stála jedna budova, postavená v roce 1851, ale ta po čase nestačila, depo se tak rozšířilo o další blok. A právě tyto dvě budovy využil architekt Thomas Heatherwick a jeho tým pro přestavbu na moderní multifunkční prostor s desítkami obchodů, designových butiků, barů a restaurací. Nad čím asi návštěvník nepřestane žasnout, je střecha obchodního centra, které místní říkají „kiss“, tedy polibek. A skutečně – střechy protilehlých budov se setkávají jako rty uprostřed centra a vytváří dokonalý prostor pro setkání. 

Foto: eArch

Podhledy střech připomínají díky omítkám StoSignature éru uhlí 

Když sedíte pod „líbajícími se střechami“ a s úmyslem podívat se zblízka na „polibek“ obou střech otočíte hlavu vzhůru, upoutá vás kovový lesk platinové omítky. Ten je ze 100 % dílem fasádních omítek, textur a nátěrů StoSignature. Podhledy obou dotýkajících se střech tvoří textura StoSignature Standard K, tvořená organickou vrchní omítkou se škrábanou strukturou Stolit K 2.0. Hrubá fasádní omítka je potažená platinovým metalizujícím nátěrem na bázi čistého akrylátu StoColor Metallic. Tento nátěr umožňuje vytvořit kovový efekt na povrchu a je vhodný na četné podklady v interiéru a exteriéru jako lazurující a krycí vrstva. U podhledu střech obchodního centra Coal Drops Yard dává povrchu atraktivní metalický lesk a dokonale dokresluje propojení staré a nové architektury, kterou je toto nové obchodní centrum ve světě architektury a obchodu proslulé. 

Foto: eArch

  • autor: Sto *
  • publikováno: * 25. 3. 2019
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři