Architektura / občanské stavby

UFO nebo kamion?

V dnešním článku představujeme další projekt oceněný čestným uznáním v letošní Grand Prix architektů. Tentokrát v kategorii rekonstrukce. A že to nebyla rekonstrukce jen tak ledajaká, uvidíte sami.

PROJEKTSTUDIO EUCZ , 9. 6. 2014

Sídlo společnosti Pospiech v Ostravě

Představte si to: jste majitelem firmy provozující autodopravu. Vaše sídlo má strategickou polohu, je u něj dostatek místa na parkování celého vašeho autoparku, ale… Je postavené ze spojených unimobuněk! Zbořit to sice můžete, ale to umí každý a vy přece nechcete být jako každý, navíc sídlíte v areálu ostravské kulturní památky – někdejšího svinovského lihovaru. Tak co s tím? Najmete si šikovného architekta! Tak šikovného, že z toho nakonec je Čestné uznání Grand Prix Obce architektů!

Transportní společnost Pospiech SD si pro rekonstrukci svého sídla vybrala PROJEKTSTUDIO. Autor architektonického návrhu David Kotek se nechal předmětem podnikání zadavatele volně inspirovat a objekt po rekonstrukci skutečně připomíná dopravní prostředek - jen není jasné, zda jde o kamion nebo UFO. Fasáda domu je složena z kompozitních panelů v zrcadlově-chromové úpravě, takže jasně a zřetelně odráží své okolí.

Dalším charakteristickým rysem stavby jsou nepravidelně rozmístěná kulatá okna, díky kterým může připomínat další neobvyklý dopravní prostředek - ponorku Nautilus kapitána Nema. A to obzvlášť za tmy, když uvnitř svítí světla. Některá okna jsou konvexně vypouklá.

Interiér kombinuje stávající povrchy a konstrukce s novými. Přiznává například vyzděnou příčku a dřevěnou stropní konstrukci, ale tu v nově přistavěném rozšíření kryje konstrukci, je vidět jen ocelové sloupy, které přístavbu nesou. Na toaletách a v denní místnosti je na podlahách polyuretanová stěrka v černé barvě, v ostatních místnostech tvoří podlahy přebroušené a bezbarvým lakem natřené OSB desky.

Sídlo společnosti Pospiech je dalším kouskem moderní architektury, která v poslední době v Ostravě vzniká, a ukázkou neotřelého řešení "tradičního architektonického žánru" – administrativní budovy.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři