Architektura / občanské stavby

Unikátní škola v Africe

Projekt střední školy do vesnici Gando v Burkina Faso je unikátní nejen přístupem architekta, který se snaží pomoci své rodné vesnici, ale také svými technickými parametry. Právě díky těmto skutečnostem se tak stal celkovým vítězem Global Holcim Awards v roce 2012. Škola je tak právě díky penězům získaných ze soutěže a použitým k její výstavbě již téměř dokončená.

Kristýna Šilhánová , 1. 11. 2013

Projekt byl vybrán z více než 6000 projektů, který se minulý ročník do soutěže přihlásily. Cílem tohoto projektu v jedné z nejchudších zemí světa je vytvoření školního zázemí a poskytnutí dalšího vzdělání obyvatelům venkovských oblastí.

Jeho jedinečný přínos je hlavně v použití tradičních materiálů, které se tím pádem nemusí dovážet na dlouhé vzdálenosti, a technologie sloužící k přirozenému větrání a chlazení v pouštním podnebí. Na výstavbě školy se podílí z velké části místní obyvatelé, kteří tak ke stavbě samotné získávají veskrze pozitivní vztah. Škola je tak exemplárním příkladem dobré praxe v použití materiálů, využívání přírodních zdrojů i přístupu a zapojení místní komunity.

Architekt Diébédo Francis Kéré se snaží tímto způsobem snaží vrátit své vzdělání a dluh společnosti. Projekt je zacílen na udržitelné využívání zdrojů, aby bylo možné poskytnout přirozenou ventilaci bez použití elektrické energie. Léta jsou v Burkina Faso velmi horká a tak je výuka bez chlazení prakticky nemožná. Z tohoto důvodu jsou všechny vnitřní prostory částečně od zemí. Pasivní chlazení během letních veder vytváří vnitřní klima příznivé pro učení cíleným směrováním vzduchu přes podzemní trubky, výsadbou zeleně a použitím dvouplášťových střech a fasád. Projekt také zlepšuje sociální podmínky, vytvářením pracovních míst a školeními, a obnovuje životní prostředí prostřednictvím zalesňování.

V přetvořené krajině je vytvořena oáza, která brání další expanzi pouště, pomáhá zadržovat vodu a brání vysychání země. Zároveň tak vytváří prostor pro volný čas v okolí školy. Díky všem výše uvedeným parametrům tak bylo dosaženo pasivního standardu budovy. Škola může nabídnout sekundární vzdělání dětem z vesnice a okolí a tím tak přispět k rozšíření vzdělanosti a udržitelnosti ve vzdělávání. Krom těchto technických a společenských kvalit ocenila porota také vizuální stránku budovy a její koncept zasazení do krajiny.

Diébédo Kéré se na rozvoji obce podílí již delší dobu. Od roku 2001 se mu tak porařilo vytvořit základní školu, knihovnu a ubytování pro kantory. Výstavba další etapy začala v polovině roku 2012.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Můžete si take přečíst exkluzivní rozhovor s architektem od Jaroslava Sládečka.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři