Architektura /

Ústí nad Labem bude moci začít se stavbou lanovky na Větruši

Ústí nad Labem - Ústecká radnice bude moci začít se stavbou lanovky z centra města k výletnímu zámečku Větruše. Stavbu dosud blokovalo odvolání lidí, kteří bydlí pod plánovanou trasou, ministerstvo dopravy ale jejich námitky zamítlo. Primátor Jan Kubata (ODS) dnes ČTK řekl, že město by proto za několik dní již mohlo mít platné stavební povolení.

Česká tisková kancelář , 4. 1. 2010

Se stavbou město chtělo začít již vloni na podzim, lidem pod lanovkou se ale nelíbilo, že jim cestující budou vidět na jejich pozemky, proto se odvolávali. Kubata uvedl, že až město získá stavební povolení, bude moci požádat o evropské dotace na stavbu, které má slíbené jako součást takzvaného integrovaného plánu rozvoje města. Bez povolení nemohlo žádost poslat.

V současnosti běží i výběrové řízení na dodavatele stavby. Pokud vše půjde podle plánu, Kubata předpokládá, že vítěz soutěže by se stavbou mohl začít během dubna až května. Kdy se mu stavbu podaří dokončit, ale bude záležet na výsledku soutěže a na tom, kdy mu někdo z výrobců lanovek dodá potřebné zařízení, které je nutné vyrobit přesně na míru. Primátor uvedl, že spodní stanice lanovky je již nyní téměř hotová, protože je součástí na podzim otevřeného obchodního centra Forum, horní bude smontovaná z kovových nosníků a skla.

Lanovka z centra Ústí nad Labem k zámečku má stát přes 79 milionů Kč. Větší část, 61,5 milionu Kč, město zaplatí z dotací z Evropské unie. Od lanovky si město slibuje oživení okolí Větruše, kde loni na podzim znovuotevřela restauraci a konají se tam různé společenské akce. Do oprav zámečku a jeho okolí město v uplynulých letech investovalo kolem 130 milionů korun, jsou tam třeba nová sportoviště nebo bludiště.

Firma Ekofin PC plánuje, že na Větruši postaví hotel s minimálně 50 pokoji. S městem již má uzavřenu smlouvu o koupi pozemků, získá je ale až v okamžiku, kdy bude velká část hotelu hotová.

Vít Lukáš

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři