Architektura /

V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků

Brno - Zástupci Brna a Jihomoravského kraje by se s představiteli ministerstva kultury měli po letech dohodnout na stavbě Janáčkova kulturního centra. Do konce roku by reprezentanti všech tří stran a hospodářské komory měli podepsat memorandum o stavbě brněnského koncertního sálu. Brněnští filharmonici po jeho zbudování volají asi 100 let. Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) je dokument takřka dokončen. Obsahuje i finanční úvahy, řekl Rychnovský ČTK.

Česká tisková kancelář , 7. 12. 2009

Náklady na stavbu centra odhadli odborníci na 1,2 miliardy korun. Brno a kraj by měly podle současných dohod zaplatit 300 milionů korun, podpora státu by v letech 2011 a 2012 měla činit 500 milionů korun, řekl náměstek.

Zbývajících 400 milionů korun by měl zaplatit soukromník, jehož při podpisu memoranda bude zastupovat hospodářská komora. Podle Rychnovského by se podnikateli investice měla vrátit. Jeho díl peněz se použije na stavbu podzemních garáží se 400 místy. Náměstek odhaduje, že budou vyhledávané, a tudíž budou vydělávat. "Protože je to poslední místo v centru města, kde člověk může zaparkovat," uvedl.

Stavba Janáčkova kulturního centra se v Brně plánuje léta. Město koncertní sál nemá, přitom Filharmonii Brno považují odborníci za vynikající těleso. Podle Rychnovského přineslo průlom nedávné rozhodnutí krajské rady do projektu vstoupit a souhlasit se spoluúčastí. "Kraj nikdy dříve Janáčkovo kulturní centrum nepodporoval," uvedl Rychnovský. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) se však kraj bude podílet svými 100 miliony korun jen tehdy, pokud dotaci poskytne i stát.

Janáčkovo kulturní centrum má stát na současném parkovišti vedle Besedního domu. K záměru zatím existuje studie, nyní se zpracovává dokumentace pro územní řízení. "Jsme před vydáním územního rozhodnutí," řekl náměstek.

lce snm

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři