Architektura /

V klášteře v Plasích vznikne krajský depozitář plzeňských památkářů

Plasy (Plzeňsko) - V konventu kláštera v Plasích vznikne letos na jaře krajský centrální depozitář Národního památkového ústavu v Plzni (NPÚ), který spravuje 13 památek. Celý projekt včetně etapy na zámku Kynžvart na Chebsku, kde už vznikl depozitář pro Karlovarský kraj, přijde na 15 milionů korun. Vystaveny tam budou sbírkové předměty pro badatele, řekla ČTK ředitelka NPÚ Ludmila Drncová.

Česká tisková kancelář , 4. 1. 2010

"Prostory v Plasích jsou připravené, provádíme dokončovací práce, například řešíme výtah," dodala. Depozitář vznikne v jednom nevyužitém patře konventu, hotový bude do června.

"Vzhledem k výši dotace jsme připravili jen část objektu, zhruba půlku patra," uvedla ředitelka. První etapa nebude veřejnosti přístupná, sbírkové předměty poslouží pro badatele. Zpřístupnění předpokládá až etapa druhá. Peníze přišly z takzvaných norských fondů. NPÚ má připraven projekt na další etapu, o peníze požádá v dalších výzvách.

Mobiliář z krajských památek je zatím uložen v provizorních prostorách. Je sice ve vhodných podmínkách, ale ne takových, aby se mohlo se sbírkovými předměty odborně pracovat.

Bývalý pivovar a hospodářský dvůr kláštera Plasy přebuduje Národní technické muzeum do roku 2014 na Centrum stavitelského dědictví, tedy centrální depozitář historie stavitelství a zážitkovou expozici tradičních řemesel. Muzeum získalo jako vlastník objektů na opravu 393 milionů korun, z toho 334 milionů poskytne EU.

Ještě větší projekt v Plzeňském kraji je multifunkční kulturní centrum pro divadelníky, tanečníky, hudebníky, které má vzniknout do čtyř let za půl miliardy korun v novém konventu, stájích a zahradách kláštera Kladruby na Tachovsku. NPÚ požádal koncem října o peníze z Integrovaného operačního programu, u něhož uspělo Národní technické muzeum. Jasno by mělo být do konce ledna, práce by začaly koncem roku. "Jde o jediný projekt zaměřený na živou kulturu," uvedla Drncová.

NPÚ dále v prosinci odstranil nejhorší havarijní stavy hradu Gutštejn na Tachovsku, který je ve špatném stavu. Památkáři získali 1,5 milionu korun od ministerstva kultury a letos požádají o další. Na hradu jsou cedule "zákaz vstupu", ale lidé po jeho zdech přesto lezou. Objekt nelze uzavřít, jde o hrad v těžko přístupné krajině.  

Václav Prokš

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři