Architektura / občanské stavby

Výkladní skříň jako buněčná stěna od atelieru 3deluxe

Budova Leonardo, také zvaná Glass Cube, stojící od roku 2007 nedaleko německého města Bad Driburg, bohužel není veřejnosti běžně přístupná. Budete-li jí chtít navštívit, musíte si počkat na den otevřených dveří nebo si trochu složitě domluvit termín.

Pavla Knall , 8. 7. 2013

Námaha se ale pro fanoušky architektury vyplatí. Budova je zajímavá od celku po detail. Autory návrhu jsou pánové z 3deluxe, kterým Glass Cube získala jméno. A nejen jim udělala dobrou reklamu. Investor, firma Glaskoch, vlastnící značku skleněných výrobků Leonardo, získala representativní budovu, která se hlavně v Německu objevuje velmi často v reklamě i jako pozadí televizních pořadů a filmů. Vznikla tak úspěšná takzvaná „Corporate Architecture“, která by měla značku důstojně reprezentovat.

Glass Cube zapadá do okolí, prolíná se s ním a zrcadlí ho. Fluidní tvary, které se zobrazují na pravoúhlé fasádě a systému cest okolo budovy, popisují a nazývají architekti budovy jako „genetics“. Jiní jim říkají mýdlové bubliny nebo třeba molekulární spoje. Vnitřní sloupy prorůstající budovu pouze dokreslují koncept, ale nemají žádnou statickou funkci.

Dle dostupných informací je mezi skleněnými panely fasády vložena folie s průhlednými grafickými tisky fotografií a vizualizací, které reflektují okolí. Za slunečného dne, kdy jsem Leonardo navštívila, je bohužel nebylo možno spatřit.

V budově je obměňující se výstava produktů firmy Leonardo, pořádají se zde konference, představení produktů a další happeningy. Glass Cube má dvě podlaží, jedno nadzemní a jedno podzemní. V kontrastu s pravoúhlým tvarem objemu budovy jako takové je interiér, kde zdá se neexistují pravé úhly. Uprostřed půdorysu je nepravidelné atrium lemované dvěma vznášejícími se mosty. Dominující a dá se říct, že vlastně jedinou barvou interiéru, je bílá. Ta mění své akcenty díky různým odstínům umělého osvětlení i díky změně denního oslunění.

Tato ojedinělá architektura získala několik cen, jmenovat můžeme třeba Red Dot Design Award.

  • Ateliér: 3deluxe
  • Země: Německo
  • Stavebník: glaskoch B.Koch jr. GmbH & Co. KG
  • Město: Bad Driburg
  • Realizace: 2007

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři