Architektura /

Zdeněk Lukeš pokřtil Freedomky

Bydlící projekt Freedomky se dočkal slavnostního křtu přímo v místě své první nepřehlédnutelné realizace na Václavském náměstí. Kmotrem projektu je historik architektury a známý publicista Zdeněk Lukeš, autorem je Atelier Štěpán architekta Marka Štěpána. Projekt během prvních dvou dní od instalace na Václavském náměstí upoutal pozornost sedmi a půl tisíce návštěvníků, kteří si přišli projekt prohlédnout.

EARCH.CZ , 8. 10. 2010

Foto: eArch
Právě pokřtěný Freedomek se vyznačuje jednoduchostí provedení a designovým zpracováním. Hlavní myšlenkou byla svoboda člověka ve volbě místa, kde chce žít, aniž by musel svůj život zatěžovat mnohaletými závazky a definitivností.

„Až do samotné instalace jsme znali reakce a názory pouze od odborné veřejnosti. Je skvělé vidět zájem ostatních. Potvrzuje se náš názor, že tento typ bydlení dosud na českém a podle reakcí turistů i zahraničním trhu dosud chyběl,“ vysvětluje Marek Štěpán.

„Jsme rádi, že nás pánové Štěpán a Brosch oslovili a že jsme se mohli podílet na vybavení prvního Freedomku nábytkem a přispět tak k realizaci tohoto unikátního projektu,“ říká Jiří Fryšták, vedoucí obchodního oddělení společnosti Koryna.

Základní údaje o Freedomku

Freedomek dostával podobu přibližně tři roky, v rámci projektu Architecture Week představuje nyní Atelier Štěpán první prototyp z roku 2010.

Jednopodlažní Freedomek s plochou jednoplášťovou střechou je velký tak, aby v něm mohl člověk pohodlně přebývat: základní rozměr je 7 x 4 metry, výška 3,2 metrů. Uvnitř se skrývá obytná místnost s nábytkem na míru vyrobeným společností Koryna, s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou o celkové podlahové výměře 24m2; součástí je „sklápěcí“ terasa. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů.

V základní verzi je kontejner zamýšlen pro jednu až dvě osoby, větší verze ze dvou až čtyř buněk může být využita vícečlennými rodinami. V nejvyšší verzi – s modulem nezávislosti – je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě se kontejner hodí do města, na vesnici i do volné přírody.

Kontejner je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály.

Freedomek No. 001 (prototyp, 2010)

 Autor:  Ing. arch. Marek Jan Štěpán

 Spolupráce:  Jan Martínek, Ing. Jakub Staník, Ing. Barbora Barathová, Ing. Petr Hradil, Ing. Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss

 Produkce:  Jiří Brosch

 Rozměr:   7 x 4 x 3,2 m

 Užitná plocha:  24 m2 + 7 m2 terasa (navržen pro 1 – 2 osoby)

 Váha:  6 t

 Návrh:  2007 - 2010

 Zhotovení:  2010

Foto: eArch
Velikostní varianty: Základní verze 7 x 4 m umožňuje řadu dalších variant a dispozičních řešení

„Garsonka“ (7 x 4 m) „1+1“ (7 x 10 m) Freedomek „složený“

Typy: Stejná konstrukce a technické řešení, energetická nezávislost a možnost odpojení od systému; odlišují se materiály, jednodušším „obalem“, možností levnější fasády, vybavením

Standard: pro studenty, startovní bydlení pro mladé manžele, využití v rámci sociálního programu (např. při povodních, tzv. dům na půli cesty) Klasik: základní varianta pro sériovou produkci Soliter: možnost výběru atypického zařízení i vyšší cenové roviny

Využití: pro bydlení, kanceláře, dílny, ateliéry, pro sociální program

Konstrukce, materiály:

Nosný systém kontejneru je lehký skelet z rostlého smrkového dřeva jakostní třídy S10. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec). V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy a pro zavěšení při montážním stavu. Kontejner stojí na do země šroubovaných základových patkách. Střecha je jednoplášťová nevětraná s hydroizolační vrstvou fólie z měkčeného PVC–P. Fasáda kontejneru z vodorovných dubových latí. Okna jsou dřevohliníková, hlavní posuvné okno je posuvné. Interiér je kompaktní z dubu (podlaha, stěny, strop), do ní jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová. Kontejner je osvětlen LED světly a ozvučen.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři