Architektura / rodinné domy

"Zelený" rodinný dům v Brušperku

Skleněný dům v trávě - tak by se dal jednoduše popsat rodinný dům z dílny Kamila Mrvy. Nachází se na břehu rybníka a svým uživatelům nabízí výhled a propojení s přírodou, ze které vyrůstá.

Kamil Mrva , 15. 9. 2011

Návrh domu vychází z konkrétního místa. Svažitý pozemek na konci vesnice s ideální jižní orientací a nádherným výhledem na rybník a starý větrný mlýn na protějším břehu spolu s požadavkem investora na jednoduchý dům předurčily jeho řešení. Cílem byl nízkoenergetický „zelený“ dům. Navrhli jsme jednoduchý hranol, částečně zapuštěný do terénu tak, aby splynul se svým okolím. Svah pozemku pozvolna přechází na zelenou střechu domu. Prosklená fasáda z jižní a západní strany umožňuje dokonalé proslunění domu. Prosvětlení prostorů zapuštěných do země je navrženo pomocí střešních světlíků.

Dům je rozdělen na klidovou a společenskou část. Společenská část s výstupem na terasu se nachází na jižní straně objektu a sestává z obytného prostoru, kuchyně s jídelnou, spíže, technické místnosti, WC a šatny. Tato část je maximálně otevřená do okolí rozměrným prosklením na jižní a západní straně. Klidová zóna v zadní části domu se částečně nachází pod terénem. Pracovna, ložnice a koupelna jsou proto prosvětleny pomocí kruhových střešních světlíků. Nachází se zde také šatna, koupelna a pokoj dětí. U vstupní části je navržen sklad pro zahradní nábytek a nářadí pro údržbu domu. Nosná konstrukce domu je železobetonová monolitická, vnitřní příčky jsou keramické. Okna jsou zasazena v hliníkových rámech s antracitovým povrchem. V příštím roce proběhnou úpravy okolí domu a dům bude dovybaven nábytkem vyrobeným přímo na míru rovněž dle návrhu studia Kamil Mrva Architects.

Klíčová slova:

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři