Citlivá rekonstrukce Londýnské knihovny – studio Haworth Tompkins
Londýnská knihovna, založená v roce 1841 Thomasem Carlylem, je na světě největší nezávislou knihovnou s více než 1.000.000 knih a 8.000 členů. Knihovna se od svého počátku vyvinula v komplexní sloučení prostor, které vznikly z budovy umístěné na severozápadním rohu St James Square. Tato budova má jednoduchou decentní fasádu, která kontrastuje se svým rozmanitým interiérem.
EARCH.CZ , 23. 11. 2010
V průběhu let byly k budově díky vzrůstajícím potřebám knihovny a jejich uživatelů přistavěny další prostory, včetně skladu knih postaveného v roce 1922 a severního rozšíření z roku 1934. Oddělení se vzácnými knihami Anstruther Wing bylo postaveno v roce 1995 v zadní části knižního skladu z dvacátých let.
Cílem návrhů je, aby odpovídaly požadavkům přirozeného růstu knihovny. Jedná se o půl míle nových regálů každý rok, což zvýší celkovou kapacity skladování knih objektu o 30 %. Projekt se vyvinul z analýz knihovny, z jejího charakteru, její kapacity a potřeb do budoucna. Hlavním zájmem knihovny je Viktoriánská čítárna, sál Issue Hall a knižní sklad z roku 1890. Celá tato část si zachovává svůj původní vzhled a má všechny autentické zvláštnosti historické instituce. .
21. století představuje nové výzvy, včetně zajištění většího prostoru, jak pro sbírky, tak pro zaměstnance a uživatele knihovny, dále zavádění nových technologií, udržováni knižního skladu a zlepšení podmínek životního prostředí této budovy. Celkový plán vyřeší umístění zaměstnanců a spojí dohromady jednotlivá oddělení, která byla předtím roztroušena po celém prostoru, a navíc přesune své aktivity do vhodnějších prostor.
Nedávno dokončená 2.fáze práce zajistila 42 nových míst pro čtenáře a 1,25 km nových regálů, nové konzervační studio a nové prostory určené pro sbírku uměleckých knih, sbírku Times, pro časopisy a společenské sbírky. Dále byl v budově knihovny díky novému výtahu a schodišti umožněn lepší pohyb, také byl přestaven hlavní sál Issue Hall a vytvořen vchod pro nove členy ze dvora Mason’s Yard.
Přeložila Dita Diene
Londýnská knihovna
Místo: 14 St James Square, London SW1 4LG
Stavební cena: 18 m (na fáze)
Doba trvání smlouvy: Fáze 1: 12 měsíců / Fáze 2: 23 měsíců
Dokončení: 2: 07. 2010
Projektový tým
Architekt: Haworth Tompkins
Klient: Londýnská knihovna
Dodavatel: Mace
Stavební inženýr: Price & Myers
Technické služby: Max Fordham LLP
Pozemkové zaměřováni: Gardiner a Theobald
Vedoucí plánování: Mace
Světelný design: Arup
Přístupový konzultant: Babel
Dohlížející inspektor: Butler & Young
Stavební manažer: Mace
Umělecká spolupráce: Martin Creed
Vybraní subdodavatelé a dodavatelé
Vybavení: Harrison Jorge
Služby: Mseven
Stavitelské práce: Dhesi
Obklady: Astec
Výtah: Liftec
Nábytek: Benchmark
Police v oddělení sbírky umění: Tin Tab
Police: Ecospace
Zvedací technika: Husbands Ltd
Ocelové konstrukce: Tsi
Okna: Jansen
Železářské potřeby: Yannedis
Poutače: Ned Campbell
Graham Haworth (ředitel Haworth Tompkins)
o knihovně:
1. "Knihovna má mimořádnou atmosféru, snadno ohrozitelnou necitlivými zásahy. Naším úkolem bylo zachytit příležitosti pro radikální modernizaci, aniž by byl narušen křehký charakter budovy nebo změněn její ojedinělý dojem, jenž budí u svých věrných členů a zaměstnanců."
o spolupráci s Martinem Creedem:
1."Londýnská knihovna, jak instituce tak i samotná budova, je po kulturní stránce komplexní záležitostí. K pochopeni tohoto se nám jevilo jako důležité zahájit dialog s umělcem, což nemuselo nutně vést k vytvoření uměleckého díla, ale spíše se začalo prozkoumávat, jakým způsobem může dekorace interiéru najít svůj osobitý výraz. Skutečnost, že výsledkem tohoto dialogu je vytvoření funkční podstatné části budovy a ne pouze něčeho visícího na zdi, je skvělým bonusem.
" 2."Diky spolupráci s Martinem Creedem jsme byli schopni zahájit koncepční dialog a přemýšlet konkrétně o způsobu, jakým můžeme svými návrhy zesílit a vyjádřit mimořádnou atmosféru budovy. Od počátku nám toto pomohlo myslet dopředu a soustředit se na oblasti vlastního architektonického a estetického zájmu, stejně jako na záležitosti denních potřeb, které jinak mají tendenci být přehlédnuty nebo zaznamenány příliš pozdě.
Přeložila Dita Diene