design /

Olověný Dušan 2015 - vítězný projekt v kategorii Design

Cenu Olověný Dušan v kategorii "Průmyslový design - jednotlivci" získal studentský projekt Pražské jaro, jenž paradoxně coby video projekce představuje design nehmatatelný. Projekt porotu zaujal svou svěžestí, nápadistostí a současně proveditelností.

EARCH.CZ , 9. 4. 2015

O projektu

Nejvíce dynamickým vizuálním prvkem orchestru, jsou pohyby smyčců a dirigentovy hůlky. Pro svůj projekt jsem se rozhodl tyto pohyby digitálně snímat a vytvořit z nich animaci. Na snímání pohybu smyčců bude použit systém Optitrack. Bude osloveno 5 umělců, aby zahráli skladbu Vltava od Bedřicha Smetany. Nahrávání podkladů proběhne v laboratoři počítačové grafiky ČVUT na Karlově náměstí. Umělcům se na konce smyčců umístí UV reaktivní kuličky, které se snímají 16 kamerami. Následně se trackuje jejich přesná poloha v prostoru. Animace se bude promítat ku příležitosti zahájení Pražského jara 2015. Projektor bude umístěn v prostorách protilehlé Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Komentář poroty

Vítězný návrh má nakonec poměrně daleko od průmyslového designu. „Smyčce“ celou porotu zaujaly svým nápadem. Bylo to něco, co nás skutečně v tu chvíli bavilo. Nehodnotila jsem zpracování (to ostatně v tomto případě není moje parketa – jedná se o video), ale nápad. Je paradoxem, že na katedře průmyslového designu zvítězil návrh video-mappingu na zeď Rudolfina, ale současně to také odpovídá tomu, že u ostatních návrhů mi chyběl ten mladistvý náboj, který je na školních pracích to nejcennější.(Anna Marešová)

Jedná se sice o nehmatatelný design, ale zaujala mě zde kombinace různých moderních technologií, které by se mohly dobře hodit právě ke zviditelnění Pražského Jara. Do určité míry originální interpretace snímání pohybu smyčců a následný digitální přenos na fasádu budovy ve mně vyvolaly jedinou pochybu: „Je pro projekci ideální zrovna promítání na členitou fasádu budovy Rudolfina?“ Tímto si nejsem úplně jist, ale věřím, že promítání a vizualizace hudby světelnou projekcí na jednoduchou plochu by fungovalo velice dobře. Zároveň se nejedná o nedosažitelnou metodu a myslím si že by celý projekt mohl být realizován.(Jan Dědek)

Další nominovaní v kategorii "Design - jednotlivci"

Z.Cirhanová - Litinové topení Linea

G. Bahdichová - W-ear

M. Muelerová - Hojdačky

J. Bubáková - vařič V a W

  • Autoři: Adam Řehák
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Škola: FA ČVUT v Praze
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2014
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 4. 2015
  • zdroj: * Spolek posluchačů architektury

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři