design /

Svítidla ze skla jsou poctou řemeslné zručnosti a designu

Drahý a luxusní materiál, který dokonale akcentuje tvar navržený designéry. Skleněná svítidla mají moc dotvářet soukromé i veřejné prostory jako málokterý designový doplněk interiéru.

LIGHT WORKS s.r.o. , 14. 11. 2017

VÝJIMEČNÝ MATERIÁL PRO DESIGNOVÉ OSVĚTLENÍ

 Světlo procházející sklem získává zcela nový rozměr. Mění se jeho barva, spektrum i objem. Jako mávnutím kouzelného proutku získává zcela nový charakter.. Proto bychom pro designová svítidla těžko hledali vhodnější materiál. Sklo dokáže modifikovat záření tak, že se stává součástí designu samotného, jeho dalším pilířem.

Symbolem řemeslného mistrovství je už po staletí muránské sklo, které pro své výrobky v současnosti s úspěchem používá třeba italská značka Zafferano. Proslulé sklárny na ostrově Muráno nedaleko Benátek jsou rodištěm sodného skla, které je lehce tavitelné, tažné a měkké. Pomalejší chladnutí z něj umožňuje vytvářet neuvěřitelně tenkostěnné tvary a vtisknout skleněným výrobkům unikátní vzhled. Muránské sklo se nabízí v takřka nekonečné paletě barev. Od matných po lesklé, od sytých a pestrých  až po jemné a tlumené tóny. Je živoucí připomínkou slavné sklářské minulosti a současnosti italského skla.

 ŠPIČKY NA TRHU DESIGNOVÉHO OSVĚTLENÍ

V designovém osvětlení má ruční řemeslná práce zcela výsostné postavení – poslední dobou můžeme dokonce pozorovat její nápadnou renesanci. A tak k těm nejvyhledávanějším svítidlům patří skleněné kolekce Caravaggio Opal od dánského výrobce LIGHTYEARS, Aura od katalánské značky Marset a Romeo a Giulietta od italských designérů Zafferano. Kvalita jejich zpracování je patrná na první pohled.

KOLEKCE CARAVAGGIO OPAL

„Design svítidla by na sebe nikdy neměl strhávat víc pozornosti než samotné světlo.“ Podle tohoto motta dánská designérka Cecilie Manz bezpochyby tvořila také kolekci Caravaggio Opal. Nadčasová svítidla z její dílny jsou vyrobena z opálového skla, které září měkkým, tlumeným světlem do všech stran. Stínidla, dostupná hned ve čtyřech velikostech, vynikají jednoduchým a rafinovaným tvarem, ve kterém se mísí tradiční dánský design svítidel s moderním pojetím tvorby. Kolekce perfektně vyniká zavěšená v jídelnách, pracovnách nebo restauracích.

Svítidlo Carravagio OpalFoto: eArch

NÁSTĚNNÉ SVÍTIDLO AURA

Inspirací pro nástěnnou lampu Aura byla nenápadná součást mnoha domácností – karafa. Svítidlo, které přitahuje pohledy, ať už je rozsvícené nebo zhasnuté, kombinuje staletími prověřený materiál s moderními LED technologiemi. Vysoce efektní stínidlo, díky kterému se zdi doslova koupou v záplavě světla, je dostupné v sedmi barevných variantách. Čiré, opálové, kouřové, s nádechem modré, okrové, zelené či fialové.

Svítidlo Aura od značky MarsetFoto: eArch

LAMPY ROMEO A GIULIETTA

Závěsná svítidla Romeo a Giulietta značky Zafferano vyrobená ze slavného benátského skla tvoří dokonalý pár. Italský designér Federico de Majo je navrhl tak, aby tvarově ladila a vzájemně se doplňovala. Nižší a oblejší Giulietta s vyšším a štíhlejším Romeem jsou dokonalou dominantou obývacích pokojů i hal. V prostoru vynikají hravě nakombinované v několika metalických barevných variantách nebo jako jednobarevné solitéry. Tato ručně foukaná stínidla se specifickým reliéfem na povrchu nazývaným „balloton“ se vyrábějí v devíti základních barvách. Kovově stříbrné, růžovozlaté, bronzové, v barvě antického zlata, ametystové, žluté, šedé či jemně modré. Impozantní je i bezbarvá varianta, ve které nádherně vynikají dva důležité prvky skla: struktura a lesk.

Závěsná svítidla Romeo a Giulietta značky ZafferanoFoto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři