Novinky a názory / zprávy

Důraz na malé projekty, bezprostřednost nejslavnější architekty dneška i řada kontroverzí. To byl reSITE 2017

Na konci června proběhl v Praze šestý ročník mezinárodní architektonické a urbanistické konference reSITE s podtitulem In/visible City. Přední světoví odborníci proto hledali způsoby, jak nejlépe pracovat s anatomií měst jednadvacátého století pro jejich efektivní rozvoj v budoucnosti. Prestižní akce se letos neobešla bez kritiky její údajné komercializace a politizace.

Matěj Beránek , 10. 7. 2017

Desítky odborníků v čele s nejslavnějšími architekty současnosti, přes tisíc návštěvníků a pečlivě připravený prostor Fora Karlín s pozorností na každý detail. Mezinárodní konference o urbanismu a architektuře reSITE dlouhodobě usiluje o budování svého prestižního obrazu. A musíme uznat, že se to organizátorům úspěšně daří. Je vlastně obdivuhodné, že se v našich podmínkách daří uspořádat akci zaměřenou na architekturu a urbanismus na takové profesionální úrovni, která přitahuje nejen tuzemské, ale i zahraniční hosty a návštěvníky.

Tato prestiž se ovšem zároveň stává zdrojem kritiky ze strany (odborné) veřejnosti. Pouze na okraj zmiňme kontroverze ohledně relativně vysoké ceny registrací, která podle mnohých dělá z celé konference placené zčásti z veřejných zdrojů elitářskou záležitost. Mnohem podstatnější je totiž spor mezi rektorkou soukromé architektonické školy ARCHIP Reginou Loukotovou a předsedou reSITE Martinem Barrym. Podle Loukotové, která rovněž stála u zrodu neziskové organizace reSITE, se celá konference ubírá příliš komerčním a politickým směrem. „Osobně je mi velice líto, že se konference vydala tímto směrem, opustila původní směřování neziskové organizace a svým charakterem se stala především komerční záležitostí,“ píše Loukotová v otevřeném dopise Barrymu. Loukotové vadí především to, že na konferenci vystoupil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který je zároveň hlavním partnerem akce, přestože v programu nebyl uveden. Žádá proto Barryho, aby značku reSITE dále nepoužíval, neboť se prý vzdálila svému původnímu záměru a ideálu.

Jádrem sporu se tak v největší míře stává financování konference. Zatímco Loukotové se příčí spolupráce s politiky, Barry zaujímá mnohem pragmatičtější stanovisko, neboť v odpovědi na otevřený dopis zmiňuje, že nehodlá „snižovat kvalitu a rozsah akce, jen aby nestála tolik peněz. Nebudeme couvat od své představy o nejlepším rozsahu, kvalitě a formátu jen proto, že je to finančně náročné.“ Partnerství a vystoupení Andreje Babiše odůvodňuje tím, že na konferenci pravidelně přednáší politici s vlivem na rozvoj měst a také problémy s hledáním finančních zdrojů. Značky reSITE se Barry vzdát nehodlá, neboť je držitelem mezinárodní ochranné známky.

Oba spoluzakladatelé značky reSITE se tak dostávají do zásadního ideologického sporu, ve kterém Loukotová zastává neziskový a apolitický charakter konference, kdežto Barry prosazuje maximální rozvoj akce s důrazem na její mezinárodní působnost, která se v takovém případě nevyhne kolaboraci s kontroverzními jmény ze soukromého i politického sektoru. Až následující ročníky nám prozradí další směřování konference, jejíž zachování by ovšem mělo být v zájmu celé tuzemské architektonické scény.

Kvůli tomuto sporu by ale nemělo dojít k přehlížení nejzásadnějších myšlenek letošního ročníku. Společným jmenovatelem většiny projevů byl důraz na zapojení veřejnosti do procesu plánování a také zaměření na inovace. Pro efektivnější plánování měst by nám proto v budoucnu mělo pomoci především využívání dat nejrůznějšího charakteru. Jak zmínil místostarosta Paříže Jean-Louis Missika, "sdílení dat o využívání energie, dopravě a pohybu je pro města otázkou života a smrti". Lokální zastupitelstva by prý měla také získávat větší prostor pro rozhodování. Přestože se dnes v Paříži plánuje řada velkých projektů v rámci urbanistické iniciativy Reinventer Paris, neměli bychom podle Missiky podceňovat význam malých zásahů. O svou zkušenost s projekty malého měřítka se podělil také zástupce lisabonské radnice Rui Ramos-Pinto Coelho, podle nějž se právě tyto malé zásahy postaraly o rozproudění investic a života v hlavním městě Lisabonu. V podobném duchu se vyjádřila i energická hvězda nizozemské kanceláře MVRDV Winy Maas, který ve své tradičně dynamické prezentaci kromě jiného představil svůj projekt schodiště z lešení v Rotterdamu. Na tomto příkladu ukázal, jakou popularitu může jednoduchý zásah mezi obyvateli vyvolat a iniciovat tak další aktivity.

Ve zcela jiném duchu se pak neslo vystoupení nejočekávanějšího hosta konference, nejslavnější architekty současnosti Kazuyo Sejimy. Zastupitelka tokijské kanceláře SANAA ověnčené Pritzkerovou cenou o sobě tvrdí, že ji ke své profesi přivedly ilustrace architektury v časopisech matky, když byla ještě dítě. Ve své přednášce představila své známé i nové projekty, které definuje příznačná vizuální křehkost. Dojem ze staveb posiluje především volba barev, ze kterých dominuje bílá a přírozené odstíny materiálů. Jak totiž sama architekta zmínila, zajímá ji především samotná podstata materiálu a nikoli pouhý barevný nátěr. Elegantní dáma si celé publikum získala svou lidskou bezprostředností, skromností a pozorností, což se naplno projevilo na konci vystoupení, kdy sama šedesátiletá architektka začala přerovnávat těžkou sedačku na podiu, aby si k ní mohl programový ředitel reSITE Osamu Okamura lépe přisednout.

Konference přinesla celou řadu zajímavých podnětů a názorů o současné architektuře a urbanismu, o kterých vás budeme dále informovat v připravovaných rozhovorech s předními speakry letošního ročníku. 

Klíčová slova:

reSITE urbanismus konference Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři