Novinky a názory / zprávy

Letošní ročník konference reSITE nabídl hvězdy světové architektury i horká témata

Až do pátku 19. června probíhal v prostorách Forum Karlín již 4. ročník mezinárodní urbanistické konference reSITE. Prestižní mezinárodní akce, která včetně svého doprovodného programu, nabídla šest dní zajímavých workshopů, přednášek i filmových projekcí, přilákala na svůj hlavní program více než 800 účastníků a řečníků z 89 měst a 17 zemí. Kromě architektů světových jmen, mezi které letos patřili například James Corner nebo Michael Sorkin, nabídla akce take možnost diskuse odborné veřejnosti nad aktuálními tématy, se kterými se nejenom Praha dlouhodobě potýká.

EARCH.CZ , 6. 7. 2015

“Že Praha již patří mezi města, kde se setkávají špičkový odborníci z oblasti mětského plánování I architektury, potvrdil opakovaně také letošní ročník, na který si našlo cestu téměř stopadesát zástupců vládních institucí a samosprávy, dále přes sedmdesát architektů a více než sto zástupců neziskových organizací a kulturních institucí. Navíc, podobně jako v minulých ročnících, se projevil velký zájem o městskou architekturu a letos také o téma otevřených dat, především mezi mladými studenty. Stabilní zastoupení měli i akademici nebo profesionálové a zástupci developerů a finančního sektoru,” komentuje zájem o letošní 4. ročník konference její programový ředitel Osamu Okamura.

„Městské samosprávy by měly flexibilněji reagovat na nové technologie a vývoj trhu. Praha by se měla zaměřit více na inovace ve správě a stavbě města a podpořit vznik nových čtvrtí jako rozvojových, společenských a kulturních inkubátorů. Proto aby mohlo být realizováno udržitelnější a spravedlivější město, potřebují developeři transparentní regulaci, aby dokázali pozitivně přispět ke zvyšování kvality života ve městě. Ve 21. století je nutné zajistit profesionální kontinuitu ve správě města přes jednotlivá politická volební období,“ shrnuje základní podněty konference pro plánování měst ve střední Evropě ředitel a zakladatel reSITE Martin Barry.

Správným rozhodnutím se ukázalo pozvat do Prahy odborníky na otevírání a zpřístupňování veřejných dat jako nejnovějšího zdroje nové efektivity správy a ekonomických příležitostí. Velkým přínosem bylo také aktivní vystoupení Michaela Sorkina a dalších zahraničních hostů na odborném workshopu věnovaném rekonstrukci pražského nádraží Bubny. Právě proměna této části Prahy 7 se ukázala jako jedno ze silných témat doprovodného programu, u kterého nechyběli ani zástupci samosprávy jako Lenka Burgerová, radní pro Prahu 7 a klíčoví partneři za hlavní město Praha, včetně náměstka primátorky Matěje Stropnického nebo ředitele Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy Petra Hlaváčka.

Značný zájem sklidila návštěva Jóna Gnarra, který během svého krátkého pobytu v Praze stačil představit českému publiku svoji novou knihu, vystoupit se svým příspěvkem v hlavním programu konference a stejně tak i poskytnout řadu rozhovorů českým médiím a vystoupit na panelové diskusi Aspen Institute s názvem “Aktivisté na radnicích”. Očekávaný zájem vyvolala také česká premiéra filmu “Torre David”, který byl v kině Světozor představen společně s dvěma krátkými filmy “Mumbai: Maximum City Under Pressure” a “MK’s Upstairs Shack”, které vnikly v oceňovaném studiu Alfreda Brillembourga a Huberta Klumpnera z Urban-Think Tank (U-TT)

PODPORUJÍ reSITE

reSITE 2015 se uskutečnil za podpory Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Nadace Vodafone a Penta Investments. reSITE je neziskovou organizací, která se zaměřuje na zkoumání a navrhování spolupráce, která přinese město, které je vhodnější k životu, konkurenceschopné, odolné a nabízející spravedlivé podmínky. Registrace na reSITE je skvělým způsobem, jak podpořit mladou organizaci a dozvědět se, jak vzájemná výměna dobrých zkušeností z městského plánováni a správy a zpřístupňování dat mění naše životy i podobu měst, v nichž žijeme.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 6. 7. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

reSITE konference Praha urbanismus

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři