Novinky a názory / zprávy

Největší osobnosti světové architektury ode dneška v Praze

Ve středu 17. června startuje 4. ročník mezinárodní urbanistické konference reSITE, která do Prahy přiváží taková jména jako James Corner, Michael Sorkin, Greg Lindsay nebo Jón Gnarr.

EARCH.CZ , 17. 6. 2015

Letošní ročník, jehož hlavní program proběhne od 18. do 19. června v prostorách karlínského Forum Karlín, je první konferencí v Evropě, která se zaměřuje na průnik sdílené ekonomiky, otevřených dat, architektury a udržitelného designu měst. Dohromady s doprovodným programem nabízí letos reSITE šestidenní bohatý program pro odborníky i veřejnost. V rámci svého bohatého programu festival připravil zajímavé premiéry filmů, odborné workshopy a veřejné diskuse nebo závěrečnou veřejnou cyklojízdu.

O významu již 4. ročníků konference reSITE svědčí bohatá síť vice než 75 partnerů ze světa kultury působících aktivně v oblasti tvorby návrhů na zvyšování kvality života prostřednictvím městského plánování a architektury. “Naše letošní téma „Sdílené město“ vnímáme jako synonymum ke sdílené ekonomice, která by měla vést k co nejefektivnějšímu propojení lidí, produktů a služeb. Prostřednictvím velmi pestrého programu chceme přinést lidem podněty k dalšímu rozvoji stále více a více různorodého a udržitelného moderního města. Velkou roli by přitom měla hrát jak kultura, tak i design a obecné povědomí lidí o možnostech, jak tyto věci posouvat dále,” upřesňuje obsah a záměry letošního ročníku jeho programový ředitel Osamu Okamura.

Ambiciózní volbě hlavního tématu odpovídá také složení velmi zajímavých tuzemských i zahraničních hostů. Zaměření na propojování technologií, architektury a aktivismu umožní představit například James Cornera, autora krajinářského řešení lineárního parku High Line v New Yorku, dále Alfreda Brillembourga, architekta a spoluzakladatele kanceláře Urban - Think Tank v Curychu. Dalším významným hostem bude například Greg Clark, světový poradce pro ekonomickou prosperitu měst s analytickou zkušeností z téměř 100 světových metropolis. Dále Greg Lindsay, který se zabývá nejen obrovskými přínosy, ale i riziky na technologiích založené městské civilizace. Svoji pozornost si určitě v následujících dnech zaslouží i Michael Sorkin, angažovaný městský plánovač s praktickými zkušenostmi z New Yorku, Vídně, Číny nebo Turecka.

Očekávanou událostí je také diskuse na téma tzv. otevřených dat. Významný hostem je letos Tanja Lahti zodpovědná za projekt otevírání a zpřístupňování veřejných dat jako nejnovějšího zdroje nové efektivity správy a ekonomických příležitostí v progresívním a vysoce transparentním prostředí finských Helsinek. V souvislosti s tématem otevřených dat je nutné připomenout rovněž účast Sonjy Heikkily, která díky otevřeným datům zcela zásadně změnila dopravu v Helsinkách.

Početnou skupinu tuzemských hostů bude tvořit například náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, odbornice na kulturní dědictví a památkovou péči ve vztahu k městským památkovým rezervacím, které typicky tvoří jádra našich měst. Dále také Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Hl. m. Prahy. Mezi další oficiální hosty patří například Jaroslav Anděl, kurátor propojující neobyčejným způsobem současné umění s vysoce aktuálnímí problémy společnosti, kultury, ekonomiky nebo města. Dále take Vítek Ježek, iniciátor a zakladatel prvního, původně pražského a nyní již celostátního, systému sdílení kol. Hostem bude rovněž Yvette Vašourková členka týmu CCEA/MOBA, který restartuje unikátní projekt kreativního inkubátoru v rámci revitalizace infrastrukturní stavby Negrelliho viaduktu v nové alianci veřejného zájmu i privátních investorů.

Během konference si svoji českou premiéru odbude film “Torre David” doprovázený dvěma krátkými filmy “Mumbai: Maximum City Under Pressure” a “MK’s Upstairs Shack”, které vnikly v oceňovaném studiu Alfreda Brillembourga a Huberta Klumpnera z Urban-Think Tank (U-TT) se sídlem v Curychu a Caracasu. Filmy promítne pražské kino Světozor 18. června ve 20:30, vstupenky pro veřejnost jsou v předprodeji na pokladně kina. Po filmu se k jeho tvůrci Brillembourgovi připojí světově proslulý architekt a urbanista z New Yorku Michael Sorkin.

PODPORUJÍ reSITE

reSITE 2015 se uskuteční za podpory Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Nadace Vodafone a Penta Investments. reSITE je neziskovou organizací, která se zaměřuje na zkoumání a navrhování spolupráce, která přinese město, které je vhodnější k životu, konkurenceschopné, odolné a nabízející spravedlivé podmínky. Registrace na reSITE je skvělým způsobem, jak podpořit mladou organizaci a dozvědět se, jak otevřená data a mobilní aplikace mění naše životy i podobu měst, v nichž žijeme.

Kompletní program konference: http://resite.cz/cs/program/

Profily hlavních řečníků: http://resite.cz/cs/conference/#keynote

REGISTROVAT SE MŮŽETE NA WWW.RESITE.CZ

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 17. 6. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

reSITE přednášky Praha konference

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři