Novinky a názory / zprávy

Kaplicky Internship vyhrál absolvent VUT v Brně za návrh duchovního centra

Letošním stipendistou 3. ročníku programu Kaplicky Internship se dle odborné poroty stal Miroslav Strnad z VUT v Brně. V následujících měsících se vydá získat cenné pracovní zkušenosti do Londýna na tříměsíční stáž do prestižního architektonického studia Allies and Morrison. Tento ojedinělý program zaměřený na mladé nadějné architekty organizuje Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

EARCH.CZ , 9. 10. 2017

O vítězi rozhodla odborná porota, v níž zasedli architekt Bob Allies, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout a čestná členka poroty Eliška Kaplický Fuchsová.

„Začínající architekti mají díky programu Kaplicky Internship jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů. Tato zkušenost a zajímavé kontakty, které během stáže získají, jsou při startu kariéry velkou výhodou,“ komentuje přínos programu ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha.

To potvrzuje i vítězka loňského ročníku Petra Ross, která letos v létě absolvovala stáž ve světoznámém studiu Zaha Hadid Architects: „Práce ve studiu byla pro mne velmi inspirativní, měla jsem příležitost podívat se pod pokličku tvůrčího procesu rozličných projektů – od návrhů kancelářských prostor budoucnosti, přes mrakodrapy až k veřejným atriím. Podílela jsem se také na projektu, který vyhrál soutěž a bude se realizovat – plán na revitalizaci Tallinnského starého přístavu,“ říká Petra Ross.

Také Miroslav Strnad by měl v následujících měsících získat zkušenosti s různorodou škálou projektů: „V průběhu tří měsíců bude mít stipendista možnost podílet se na několika projektech různého měřítka, ať už se bude jednat o navrhování urbanistického plánu či detailní řešení interiéru,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů britského ateliéru Bob Allies.

Čerstvý absolvent Fakulty stavební na Vysokém učení technickém v Brně zaujal porotu návrhem duchovního centra, tvořeného kostelem, multifunkčním sálem, učebnou, farou, kavárnou a podzemními garážemi, pro sídlištní čtvrť Líšeň v Brně. „Projekt kostela jsem si vybral z toho důvodu, že je podle mě z architektonického pohledu jedním z nejzajímavějších témat a je zároveň výzvou v otázce světla a prostoru. Poslední rok jsem se zabýval výzkumem, jak by měl současný kostel vypadat. Výsledné řešení nabízí jak prostory pro setkávání, tak místo k zastavení a ztišení,“ říká laureát 3. ročníku Kaplicky Internship.

„Zaujalo nás, že student přemýšlel nad objektem na mnoha úrovních. Ať už to byl vztah k okolní krajině a sídlištní zástavbě, funkčnost anebo hra s horizontální pravoúhlou linií komunitního centra v přízemí v kontrastu k vertikální organické křivce budovy kostela,“ komentovali vítěznou práci členové odborné poroty.

Vítěz Kaplicky Internship je vybírán v rámci dvoukolové soutěže architektonických prací na volné téma, kterých se mohou účastnit studenti posledních ročníků architektonických a stavebních fakult vybraných vysokých škol (ČVUT, VUT, TUL, VŠUP, VŠB TU, AVU). Jejich práce nejprve projdou předvýběrem odpovědných pedagogů z daných škol. Do finále letos postoupili čtyři začínající talentovaní architekti: Kateřina Hlavičková (Fakulta umění a architektury TUL), Cyril Nešleha (Fakulta architektury ČVUT), Roman Osika (Fakulta stavební VŠB-TUO) a Miroslav Strnad (Fakulta stavební VUT v Brně). Z těchto finalistů vybrala celkového vítěze na základě pohovorů výše zmíněná odborná porota. Od organizátorů soutěže získává každý laureát Kaplicky Internship pokrytí dopravních nákladů a kapesné po dobu trvání stáže vždy v jednom z architektonických studií v Londýně.

Allies and Morrison patří k výrazným světovým ateliérům, které se v současnosti velkou měrou podílejí na utváření moderní architektonické tváře Londýna. Mezi významné projekty Allies and Morrison patří např. urbanistický plán komplexu pro letní olympijské hry 2012 v Londýně nebo přestavba rozsáhlé londýnské čtvrti King’s Cross. Studio získalo 39x britské ocenění RIBA a dvakrát bylo nominováno na prestižní Stirlingovu cenu. Allies and Morrison se podíleli mimo jiné na rekonstrukci exteriéru budovy Design Musea, v níž instituce nově funguje od listopadu 2016.

Zdeněk a Michaela Bakalovi jsou od roku 2014 podporovateli Design Musea v Londýně. To před 28 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. V roce 2016 se Design Museum přesunulo do nově rekonstruované unikátní budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně. Program Kaplicky Internship manželé Bakalovi iniciovali s cílem poskytnout příležitost pro rozvoj mladých českých architektů a šířit odkaz díla Jana Kaplického. Program Kaplicky Internship je organizován Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem. Partnerem projektu je Nadační fond Kaplicky Centre.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 10. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři