Novinky a názory / zprávy

Signal Festival začíná. Přinášíme 10 zásadních tipů a informací, díky kterým si festival užijete naplno

Signal Festival vstupuje do druhé dekády své existence. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy Foto: Signal festival

Jedenáctý ročník Signal Festivalu startuje. Uvede 20 uměleckých instalací v pražském centru, Karlíně, Holešovicích, Letné i Bořislavce a nabídne největší galerijní zónu ve své historii. Návštěvníci se mohou těšit na instalace využívající kromě světla také zvuk, AR, 3D scanning nebo nejnovější digitální technologie. Tipy na místa, která neminout a praktické informace přináší festivalový tým v deseti doporučeních. Signal Festival proběhne od 12. do 15. října, každý den od 19:00 do 24:00.

SIGNAL festival , 12. 10. 2023

„Návštěvníci se letos mohou těšit na několik skvělých instalací. Osobně bych všem rád doporučil imerzivní instalaci FLUX 2023 od polského kreativního kolektivu Ksawery Komputery, která dokonale spojí inovativní použití LED technologie, obrazovou i zvukovou interakci a skvělou lokalitu barokní Invalidovny. Na karlínské trase si určitě nenechte ujít videomapping Echo od světové špičky v tomto oboru, japonských Flightgraf, kteří svou projekci vytvořili speciálně pro fasádu karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje. Velkou radost mám také z toho, že se k nám znovu přidá španělské studio Playmodes a svou instalací Horizon kompletně pohltí Halu 13 Holešovické tržnice. Letos jsme pro vás připravili unikátní program i mimo hlavní festivalové trasy. Na Bořislavce, Rustonce a Letné představíme satelity, kvalitní permanentní umění ve veřejném prostoru, které oživíme unikátními světelnými projekcemi,“ uvádí jedenáctý ročník Signal Festivalu jeho ředitel Martin Pošta.

1. Slavnostní zahájení v Karlíně

Jedenáctý ročník Signal Festivalu slavnostně zahájí videomapping Echo od japonského studia Flightgraf. Projekt, který vznikl speciálně pro Signal Festival na fasádě karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje propojí přírodu, životní prostředí a architekturu. Zahájení proběhne ve čtvrtek 12. října v 19:00 a bude přístupné zdarma. Čekání mezi videomappingy si návštěvníci mohou zkrátit interaktivní hrou od Mercedes-Benz.

2. Oblíbené videomappingy letos rozsvítí dvě ikonické budovy Prahy

Videomappingy letos návštěvníci na festivalových trasách najdou hned dva. Maďarský umělec András László Nagy vůbec poprvé rozsvítí budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí. Jeho projekce Luminary Glyphs za využití umělé inteligence propojí historii písma a moderní technologie. Oba videomappingy budou zdarma a spouští se každých 15 minut od 19:00 do 24:00.

Foto: András László Nagy rozsvítí budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí

 

3. Největší galerijní zóna v historii festivalu

Jedenáctý Signal Festival představí na sedmi unikátních místech dosud největší galerijní zónu, kterou připravil kurátorský tým pod vedením audiovizuálního umělce Pavla Mrkuse. Na hřišti u ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí, v Invalidovně, Kunsthalle Praha, Hale 13 Holešovické tržnice, kostele U Salvátora, Kampusu Hybernská a v hlavní budově Muzea hl. m. Praha na Florenci tak mohou návštěvníci prožít jedinečné audiovizuální, zvukové i divadelní instalace, mnohdy vytvořené speciálně pro Signal Festival, včetně odpolední expozice pro děti. Vstup do galerijní zóny po celou dobu festivalu umožňuje vstupenka Signal Plus. Vstupenka Signal VIP je pak pro ty, kteří chtějí Signal Festival prožít bez front, čekání a se vstupem do galerijní zóny o hodinu dřív než ostatní. Více informací o vstupenkách najdete na signalfestival.com/vstupenky.

4. Interaktivní instalace, kterou vytvoří samotní návštěvníci

Renomovaný mexicko-kanadský umělec Rafael Lozano-Hemmer představí na hřišti ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí jedinečnou velkoformátovou projekci Thermal Drift, která v reálném čase prostřednictvím termokamery vytvoří na základě tělesného tepla diváků jejich vlastní portréty.

Foto: Hřiště ZŠ a MŠ Lyčkovo nabídne projekci Thermal Drift, která pomocí termokamery vytvoří portrét diváků

5. Imerzivní instalace, která návštěvníky doslova pohltí

Silný audiovizuální zážitek slibuje kromě videomappingů i instalace FLUX 2023 od polského kolektivu Ksawery Komputery. Interaktivní dílo, sestavené z 800 metrů dlouhých dvoustranných LED pásek, v Invalidovně znázorní virtuální otěže naší společnosti. Největší instalace letošního ročníku Horizon z dílny španělského kolektivu Playmodes pak doslova pohltí Halu 13 Holešovické tržnice. Skrze unikátní propojení světla, zvuku, prostoru a perspektivy vtáhne diváka na pohlcující cestu až za hranici fyzické skutečnosti.

6. Spojení divadla, performance a audiovizuálního umění

Signal Festival i letos navazuje na úspěšnou spolupráci s multimediálním divadlem Laterna magika. Ta během letošního ročníku uvede divadelně-performativní projekt Citová paměť, který spojí historii se současností a oslaví 65. výročí založení tohoto multižánrové souboru Národního divadla. Představení připravila režisérka Tereza Vejvodová spolu s uměleckým ředitelem Laterny magiky Radimem Vizvárym. Díky spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy nabídne Signal Festival návštěvníkům další unikátní zážitek – před oficiálním dokončením rekonstrukce zpřístupní pouze během konání festivalu druhé patro hlavní budovy Muzea hl. m. Prahy na Florenci, kde bude představení Citová paměťk vidění.

Foto: Laterna magika uvede divadelně-performativní projekt Citová paměť

7. Instalace pro děti otevřena i přes den

Signal Festival myslí i na své nejmladší diváky. V Kampusu Hybernská představí historicky první instalaci určenou pro děti. Interaktivní instalace Signal Playground: Duha od českého kreativního studia 3dsense nabídne hned několik různých exponátů, které mohou malí i dospělí volně prozkoumávat. Instalace bude otevřena každý den festivalu již od 14:00.

8. Signal Festival rozsvítí Letnou, Rustonku i Bořislavku

Mimo základní festivalové trasy budou návštěvníky čekat satelity. Známá umělecká díla veřejného prostoru od Zdeňka Sýkory (ikonický černobílý obklad větracích komínů Letenského tunelu), Jiřího Příhody (kinetický objekt VISTA MARS promítající reálné záběry z planety Mars) nebo Frederica Díaze (Concrete Layers, odkazující na historickou obchodní stezku), která během Signal Festivalu oživí výjimečné světelné a zvukové projekce od předních českých audiovizuálních umělců.

9. Z klubu do galerie. Skupinová výstava nejlepších tvůrců současné umělecké scény

Skupinová výstava ELEKTROSALON: From The Rave to the Gallery představí nejnovější trendy a technologie v oblasti audiovizuálního umění od tvůrců, kteří začínali jako light designeři či visual makers na klubové nebo rave scéně. V The Chemistry Gallery, sídlící v  Hale 40 Holešovické tržnice, vznikne vůbec první výstavní projekt tohoto typu a uvede díla dnes již legendárních jmen tuzemské klubové a techno scény. Kurátorem výstavy je Marek Šilpoch, který tradiční vnímání salonní přehlídky posune do živé a pohlcující současnosti. 

Foto: Halu 40 Holešovické tržnice rozezní tuzemská a techno scéna

10. Nepřehlédnutelné světelné kruhy i velkolepá projekce vzniku kávy. Signal Festival představí partnerské instalace

Signal Festival ve spolupráci s kreativním týmem glo™ uvede nepřehlédnutelnou skupinu pětimetrových světelných kruhů glo™ CIRCLE, která doslova rozehraje barvami Sudkovy sady. Na Náměstí Republiky pak v kooperaci se Siemens domácí spotřebiče představí jedinečnou audiovizuální instalaci Siemens EQube, která je unikátním výsledkem spojení abstraktního umění vytvořeného člověkem a strojově dokonalé technologie. Autoři instalace jsou multidisciplinární umělec a kreativec Alex J. Jindrák a Innovate studio.

Mapa, vstupenky a všechny praktické informace na jednom místě

Všechny festivalové trasy mohou návštěvníci jednoduše prozkoumat skrze oficiální mobilní aplikaci, ve které najdou i kompletní program a další užitečné informace včetně jedinečné virtuální trasy Signal AR, která byla připravena v rámci 9. ročníku Signal Festivalu v roce 2021. Aplikace je zdarma ke stažení pro iOS a Android.

Signal Festival proběhne od 12. do 15. října, každý den od 19:00 do 24:00 hodin. Výjimkou letos bude historicky první dětská expozice s názvem Signal Playground: Duha, která bude otevřena každý festivalový den už od 14:00.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři