Architektura /

Signal Festival je zpět. Vedle uměleckých instalací přinese i virtuální díla v rozšířené realitě

Signal Festival je po dvou letech zpět. Nabídne 4 festivalové trasy, 15 instalací ve veřejném prostoru, 6 instalací v rozšířené realitě a bohatý doprovodný program. Naprostou novinkou je mobilní aplikace pracující s rozšířenou neboli augmentovanou realitou. Prostřednictvím svých chytrých telefonů si tak lidé budou moci v ulicích Karlína zobrazit digitální umělecká díla. Patří jim jedna celá trasa nazvaná Signal AR. Ta doplní oblíbené trasy Karlín a Staré Město a novinku Holešovice. Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 14. do neděle 17. října 2021.

SIGNAL festival , 7. 9. 2021

Rok 2020 změnil všechno. Hlavní festivalové téma proto zní Plan C. Ten je ekologický, udržitelný a hlavně schopný se přizpůsobit. Organizátoři se společně s umělci zamýšlí nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi. Mnohá díla však reagují také na pandemickou zkušenost. Novinkou je projekt Signal AR, který zkoumá možnosti využívání současných technologií jako je augmentovaná neboli rozšířená realita pro prezentaci umění ve veřejném prostoru. Signal Festival jej vyvíjel jej celý rok společně s BRAINZ IMMERSIVE, bicepsdigital a čtyřmi českými umělci – malířem, sochařem a writerem Janem Kalábem, autorem futuristických vizuálních konceptů AOKU, vizuálním umělcem Janem Hladilem a vizuálním designérem Longiym. 

„Signal AR je naprosto nový a inovativní projekt. Je to takový Signal do pandemie. Tentokrát chceme být připraveni. Zároveň nás baví neustále posouvat naše hranice a zkoušet nové věci a nové přístupy. Umění patří do ulic v každé době. Navíc je to vůbec poprvé, co můžou návštěvníci vyrazit na festival za denního světla a užít si ho bez davů, komorně, třeba jen sami během klidné odpolední procházky. Signal AR je proto absolutně bezpečný v podstatě za jakékoliv situace. Nikdo v České republice zatím nic podobného nedělal. Sami jsme zvědaví na zpětnou vazbu od návštěvníků. Signal AR tu s námi bude měsíce, takže si ho mohou vyzkoušet kdykoliv chtějí, třeba v listopadu, o Vánocích, v lednu. Celý projekt teď budeme nějakou dobu testovat a na jaře vyhodnotíme, jak dále pokračovat,“ popisuje ředitel festivalu Martin Pošta.  

Foto: EARCH

Onilab Superar, Průmyslový palác, vizualizace, Zdroj: Signal Festival   Návštěvníci najdou první AR trasu na pražském Karlíně. Stačí si stáhnout novou festivalovou aplikaci, vyrazit do ulic a pouze skrze vlastní chytrý telefon objevovat díla v rozšířené realitě. Nic jiného není potřeba. Žádné vstupné, žádné překážky. Virtuální sbírka uměleckých děl ve veřejném prostoru je Signal Festivalem za denního světla. Fungovat bude od 8.00 do 19.00 hodin. V provozu bude od konce září a poběží minimálně rok.   „Pilotní ročník Signal AR spojuje umění, experiment a inovativní technologie, tedy elementy, k nimž měl Signal Festival vždycky blízko. Proto jsme už v minulosti spolupracovali na řadě projektů. Rozšířená realita je hravé, interaktivní médium, jehož možnosti jsme nyní vytěžili a připravili uměleckou invazi digitálních hologramů do městského prostoru,“ dodává zakladatel BRAINZ IMMERSIVE Robin Pultera.   Poprvé se návštěvníci podívají také do Holešovic. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří monumentální 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek. Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Německé studio Weltraumgrafik zajímavě interpretuje letošní festivalové téma. Jeho projekce je abstraktní a hypnotická. Reaguje na světovou pandemii, katastrofu však tvůrci vnímají jako výzvu a nový začátek.  

Foto: EARCH

Weltraumgrafik, kostel Sv. Cyrila a Metoděje, vizualizace, Zdroj: Signal Festival   Mezi nejvýraznější české umělce patří konceptuální umělkyně sociálního zaměření Milena Dopitová, která na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás. Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v Kasárnách Karlín. Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovou Main Point Karlín.   Signal Festival vytrvale podporuje nejmladší tvůrce a autorské kolektivy. Stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které vznikly speciálně pro festival. Letos ve spolupráci se společností Pražská plynárenská vyhlásil první ročník Ceny Neon pro studenty a studentky vysokých uměleckých škol. Její vítěz se představí v rámci hlavního programu. Návštěvníci uvidí také umělecké dílo Kateřiny Blahutové, vítězky otevřené výzvy Signal Calling, kterou festival organizuje se společností PrusaLab. Interaktivní instalace Živý les reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal partnerství také s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.   Doprovodný program nabídne sympozium věnující se udržitelnosti kulturního a uměleckého prostředí, výstavu umělce Michala Škapy či audiovizuální performance Vektroskop v Divadle Archa. Během čtyřdenního programu sestavené Davidem Vrbíkem zde vystoupí Soňa Koutová, Tomáš Krivošík, Beata Hlavenková, Ondřej Skala (JTNB), Stanislav Abrahám, Leoš Hort (HRTL) a další.  

Foto: EARCH

Vrtiška & Žák, Rozkvétání světla, Point Karlín, vizualizace, Zdroj: Signal Festival   Organizátoři připravují také přísná bezpečnostní opatření ve spolupráci s odborníky z firmy Crowd Safety, která se starala mimo jiné o přípravu opatření v rámci první vlny pandemie pro pražský magistrát. Povinné bude nošení respirátorů na vnitřních i venkovních instalacích, kapacity vnitřních prostor jsou omezeny z důvodů možnosti většího rozestupu mezi návštěvníky. Program na každé lokaci je navíc dimenzován tak, aby se zde nikdo nemusel zdržet déle než 15 minut. Festivalovou mapu letos najdou návštěvníci v aplikaci, která bude ke stažení těsně před začátkem festivalu. Kromě kompletního programu a veškerých potřebných informací nabídne také celou jednu trasu navíc – virtuální Signal AR. Většina instalací bude zdarma, vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery.   Nyní si lze festivalový pas pořídit až do 3.10. za 200 Kč, od 4.10. do 13.10. za 250 Kč, na místě pak za 300 Kč. Novinkou je zavedení rodinného vstupného. Festivalový pass pro rodinu, která zahrnuje 2 dospělé a až 2 děti, si nyní mohou rodiny koupit za 550 Kč, od 4.10. za 700 Kč a na místě za 850 Kč. Vstupenky na doprovodný program v Divadle Archa nejsou součástí Signal Passu. Držitelé akreditace ale získají slevu 25 %. Děti od 6 do 15 let a senioři nad 65 let mají slevu 50 Kč ze základní ceny. Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Zcela samostatně lze pouze přímo na místě koupit také vstupenku na 3D projekci v Průmyslovém paláci za 100 Kč. Všichni, kteří si zakoupili vstupenku na Signal Festival 2020, který se nekonal z důvodu vládních opatření, ji mohou využít letos. 

Klíčová slova:

Praha instalace umění socha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři