Novinky a názory / zprávy

Skelet jičínského zimního stadionu

Jičínský zimní stadion prošel zásadní rekonstrukcí. Pro jeho unikátní dřevěnou nosnou konstrukci bylo použito ojedinělé technické řešení.

Střechy / fasády / izolace , 26. 8. 2011

Nosná konstrukce, jejíž rozpon je v příčném směru 42 m a v podélném směru 72 m, je vyrobena z lepeného lamelového dřeva. Hlavním nosným prvkem je dvoukloubový rám profilu, který se nachází ve střední části konstrukce a který je montážně rozdělen na tři části. Krajní pole rámu jsou oblouková, střední část je sedlová a vzepětí je 9,4 m.

Hala je na obou stranách ukončena půlobloukovou valbou tvořenou sedmi půlrámy profilu, jež jsou tvarově shodné s rámem hlavním. Největším prvkem je střední část hlavního rámu, která měří 22 m a váží téměř čtyři tuny. Prostorovou tuhost zajišťují tři prstence ztužidel, které jsou doplněny v hlavní části hřebenovým ztužidlem a ocelovými táhly, umístěnými ve dvou krajních polích hlavních rámů. Hlavní nosné spoje jsou řešeny pomocí osově zatížených vysokopevnostních šroubů, přičemž přenos sil do dřeva zajišťují osově namáhané vruty.

Samotná montáž, ke které bylo vzhledem k obtížným místním podmínkám zapotřebí využít tří současně spolupracujících jeřábů, trvala pouhé tři týdny.

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři