Domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích Foto: Archiv Open House Praha
Novinky a názory / zprávy

Školy, koleje, domovy pro seniory i nové developmenty. Tipy, co navštívit o víkendu otevřených budov

Open House Praha pro svůj jedenáctý ročník zvolil motto Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti a do programu k němu zařadil řadu tematických událostí a prohlídek. Sepsali jsem, co stojí za to nepropásnout.

Adéla Vaculíková , 13. 5. 2025

Školy budoucnosti a jedna současná z Hrdlořez

Chtěli byste chodit do školy budoucnosti? A co si pod tím vlastně představit? Architekt Osamu Okamura připravil pro Open House Praha cyklus přednášek s diskusemi, které se právě touto otázkou zabývají – a nabídnou k ní celou škálu odpovědí.

„Přestože dědictví bývá považováno za nadčasové, každá generace musí znovu objevovat svůj vztah k těm jeho částem, které s ní rezonují. Dědictví, které slouží jako nejhlubší zdroj inspirace, nás přímo vybízí k zamyšlení nad tím, co a proč zanecháváme my pro další generace,“ říká Osamu Okamura.

Jedním z příkladů takového dědictví je i školní budova v Českobrodské ulici v Praze-Hrdlořezích. Dříve nevyhovující objekt opláštěný boletickými panely prošel před dvěma lety rekonstrukcí, díky které se z něj stala energeticky pozitivní stavba – za rok vyrobí více energie, než sama spotřebuje. Škola dnes zároveň slouží jako hlavní referenční projekt systému Evilop – lehkého obvodového pláště na bázi dřeva, který vznikl na ČVUT právě jako alternativa ke starým boletickým panelům.

Foto: COPTH Gymnázium Českobrodská

Přednášky s diskusemi Školy Budoucnosti (Škola jako elektrárna, Škola hrou 5.0?, Pražské školy zítřka) proběhnou 13., 14. a 15. května 2025 vždy od 18:00 v Kampusu Hybernská (adresa Hybernská 998/4, Praha 1-Nové Město).

Lesní školka na Žižkově

Praha 3 má novou lesní třídu – a 17. a 18. května se do ní můžete podívat i vy.

Že lesní školky patří jen do přírody za městem? Lesní třída Větvíci na Žižkově ukazuje, že to dávno neplatí. Vznikla pod parkem Parukářka, v hustě zastavěné části města, a tvoří ji nový areál se třemi dřevostavbami a herními prvky. Architektky Zuzana Štemberová (Terra Florida) a Jana Šaňáková (Jasné) tu vytvořily prostor, který respektuje principy lesní pedagogiky, a zároveň pracuje s městským kontextem. „Je to ukázka, že s vůlí a podporou se daří i netypické projekty,“ říkají autorky.

Třída spadá pod státní Mateřskou školu Milíčův dům a funguje teprve první školní rok. O to víc stojí za návštěvu – pro architekturu i vzdělávání je to inspirativní příklad.

Foto: Lesní třída Větvíci na Žižkově

Jak se bydlí studentstvu

Pokud navštívíte školu i školku, nevynechejte ani ubytování. Letos poprvé se otevírají vybrané pražské koleje.

Na Vinohradech bude možné navštívit kolej Budeč z 20. let minulého století, jejímž autorem je známý architekt Bohumír Kozák. Modernistická stavba s klasicizujícími prvky vznikla původně jako kolej pro studentky Univerzity Karlovy, jejichž počet tehdy začal narůstat. Budova měla zhruba 200 lůžek a součástí byla už tehdy univerzitní menza. Jak Budeč vypadá dnes? To můžete zjistit na vlastní oči během festivalu.

Foto: Kolej Budeč

Rovněž se otevře Švehlova kolej na Žižkově. Stejně jako kolej Budeč pochází z 20. let, za její architekturou ale tentokrát stojí Jan Chládek. Nepřehlédnutelná je jak pro svou velikost, tak nápadné fasády s robustní rustikou, sochami a jinými detaily zpracovanými ve stylu tzv. národního dekorativismu či rondokubismu, který byl oblíbený zejména v několika letech po druhé světové válce. Budova koleje se slavnostně otevřela přesně před sto lety a její víkendové prohlídky slibují „zachovalé interiéry rozsáhlé budovy včetně nádherného divadelního sálu, kde nyní působí soubor Venuše ve Švehlovce“. Uvidíme, jaká bude realita. Univerzita Karlova uvádí, že každý rok na Švehlově koleji něco opravuje, komplexnější práce zatím ale neproběhly. „Uvnitř je trochu doomer vibe, pokud máte depresi, nedoporučuji,“ píše jedna z ubytovaných v recenzi na Google.

Foto: Švehlova kolej

Jak se žije seniorkám a seniorům

Domovy pro seniory od Jana Línka a Vlada Miluniće jsou již součástí dějin architektury. Odborníci a odbornice je oceňují zejména pro to, jak dokázali z běžně typizovaných prvků vytvořit originální, a přitom funkční stavby, které výrazně přesahují standardy své doby.

Línek a Milunić s domovy pro seniory začali v 70. letech v ateliéru GAMA Karla Pragera. Sami jim říkali „geriatrické komplexy“, přičemž pojem tehdy našli v dobové sociologii, jejíž výsledky je vyzývaly k přemýšlení o individuálních potřebách seniorů. Nakonec se na tento typ staveb stali skutečnými experty a tvůrčí dvojici tvořili po 20 let. V rámci Open House Praha se letos poprvé zpřístupní jejich Domov pro seniory Nová Slunečnice v Bohnicích a Domov pro seniory na Chodově.

Foto: Domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích

Domov v Bohnicích (1972─1982) je vůbec prvním „geriatrickým komplexem“, který dvojice navrhla a také prvním zařízením u nás, které se pokusilo o transformaci způsobu péče o seniory. Soubor samostatných domů sestavených ze standardních panelů propojených chodbami z kovu a skla byl koncipován tak, aby v něm našli ideální péči všichni senioři s ohledem na jejich fyzický i psychický stav. V areálu proto vznikly „paneláčky“ pro zdravé a samostatné seniory, domov s pečovatelskou službou, standardní domov důchodců a prostory pro imobilní seniory.

Foto: Domov pro seniory na Chodově

Podstatou projektů tzv. geriatrických komplexů bylo jejich situování do „živé“ zástavby, tedy na místa, kde senioři a seniorky nebudou kompletně izolovaní. Za socialismu se je dařilo implementovat především do tehdy rostoucích sídlišť, což je případ také Domova pro seniory na Chodově (1983–1987). Zde architekti upustili od roztroušené kompozice aplikované v Bohnicích a vytvořili uzavřený blok se dvorem uprostřed. Open House Praha je dobrou příležitostí, jak se do něj podívat.

Horké nové

„Za čerstva“ se letos v rámci Open House Praha dá podívat i na několik nových pražských developmentů a nově dokončených rekonstrukcí.

Z první kategorie jsou to konkrétně Nuselský pivovar a Lihovar Smíchov. Projekty spojuje industriální historie jejich míst a také účast velkých developerů. Nuselský pivovar buduje Penta, Lihovar Smíchov Trigema. Zavítat na obě místa je ideální příležitost pro posouzení jejich postupů a také unikátní možnost podívat se do bytů, na které je potřeba mít pořádně našetřeno.

Foto: Lihovar Smíchov

Mezi nově dokončené rekonstrukce ze seznamu Open House Praha se řadí administrativní Palác Dunaj na Národní třídě. Administrativní budova z roku 1930, kterou navrhl architekt Adolf Foehr, prošla přestavbou podle návrhu kanceláře Chapman Taylor. Součástí projektu bylo i přidání jednoho ustoupeného podlaží – krok, který vyvolal debatu vzhledem k jeho umístění v městské památkové rezervaci. Uvnitř by však měly být dochované některé původní prvky, například luxferová podlaha. „Naším cílem je vrátit Paláci Dunaj jeho prvorepublikovou eleganci a styl,“ uvedl již před třemi lety Peter Noack ze společnosti Zeitgeist Asset Management, která dům vlastní. V rámci Open House se bude možné přesvědčit, nakolik se tento záměr naplnil.

Foto: Palác Dunaj

Redakce EARCH.cz již z osobní návštěvy ví, že se podařila rekonstrukce divadla Spirála – ikonické stavby na holešovickém výstavišti, která vznikla v roce 1991 přestavbou původně panoramatického kina. Autory návrhu byli Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. Stavba získala v roce 1993 Grand Prix architektů, přesto byla o necelé desetiletí později uzavřena – poškozena povodní v roce 2002 a dlouho ponechána chátrání. Až po nedávné rekonstrukci se Spirála znovu otevřela – tentokrát jako „multižánrový kulturní prostor“ Nová Spirála. Open House Praha vás ní a dalšími sto dvaceti budovami o víkendu 17. a 18. května provede.

Foto: Nová Spirála

Článek vznikl v rámci mediální spolupráce EARCH.cz s Open House Praha. Festival zahájily 12. května 2025 série doprovodných programů. O víkendu 17. a 18. května 2025 otevře 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na celém území Prahy.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři