Novinky a názory / zprávy

Soutěž Zelená střecha roku 2021 zná vítěze

Osmý ročník soutěže Zelená střecha roku představil šestnáct budov pokrytých zelenou střechou. Budov rozdílných velikostí, sloužících různým účelům, budov veřejných, v majetku korporací i rodinných domů. Výsledky soutěže Zelená střecha roku se veřejnost i přihlašovatelé dozvěděli 25. června v Otevřené zahradě Nadace Partnerství. Soutěž Zelená střecha roku se na facebookovém profilu sekce Zelené střechy těšila takovému zájmu, že počet sledujících mnohonásobně vzrostl. Všechny tyto údaje dokládají, že téma zeleně na konstrukcích rezonuje celou společností a není pouze krátkodobým módním výstřelkem.

Svaz zakládání a údržby zeleně , 9. 7. 2021

Členové odborné poroty přihlášená díla navštívili ve dnech 7. a 8. června, široká veřejnost mohla svůj zájem o zelené střechy uspokojit alespoň prostudováním webové stránky a svým hlasem ovlivnit, které dílo získá Cenu veřejnosti. V období od 15. května do 15. června tak učinilo téměř 10 000 návštěvníků stránky, jejichž hlasy rozhodly o tom, že Cenu veřejnosti se ziskem 3815 hlasů získala zelená střecha na nákupním centru City Park Jihlava.

Kategorie Veřejná zelená střecha intenzivní

První místo v kategorii Veřejná intenzivní zelená střecha patří zelené střeše na sídle ČSOB v Radlické ulici, která je nejstarším a nejrozsáhlejším dílem. Vzniklo už v letech 2006-2007 na úctyhodné ploše 4 500 m2, kde mohou zaměstnanci odpočívat na lavičkách ve stínu bříz, javorů či dubů a jednací místnosti pod širým nebem jsou obklopeny kopretinovými loukami. Je to zářný příklad udržitelnosti vegetace na střechách.

První místo si v této kategorii si odnesla také společnost Passerinvest Group za zelenou střechu na rekonstruované administrativní budově B v pražském BB Centru. Kompletně revitalizovaná střešní terasa nabízí zaměstnancům pobytovou plochu s pohledem na 1 000 m2 zvýšených záhonů s neotřelými kompozicemi květin a posezení pod pergolou.

Třetí místo si zasloužily terasy administrativní budovy TV Nova, kde mohou zaměstnanci od roku 2010 relaxovat či pracovat obklopeni zelení.

1. místo – rekonstrukce, Střešní terasa a vnitroblok – Budova B (BB Centrum), Praha 4. Zdroj: Zelené střechy

Kategorie Veřejná zelená střecha extenzivní 

Extenzivní čili nenáročné zelené střechy se už začínají objevovat nejenom na administrativních budovách. Poprvé porotci zjišťovali, jak na střeše funguje spojení vegetace s fotovoltaickými panely. Toto progresivní řešení zvolilo na jedné ze střech Ekocentrum Na Pasece ve Zlíně-Velíkové, které si odneslo první místo. Extenzivní střecha na mateřské škole v Opavě získala druhé místo a extenzivní střechy na čtyřech bytových domech v Brně o rozloze více než 1 000 m2 si odvážejí pomyslnou bronzovou medaili.  

Za zmínku stojí i zelené střechy na kontejnerech na chuchelském závodiště, kde realizační firma Zahrady Zapletal musela zvolit takové řešení, aby bylo vegetační souvrství co nejlehčí, za což byla oceněna čestným uznáním. 

Zajímavým projektem byla i experimentální střecha ČVUT UCEEB v Buštěhradě, kde společnost Metrostav nechávala po tři roky za experimentálně ověřovat a porovnávat materiály střešního souvrství na českém trhu. 

Foto: eArch
1. místo - Ekocentrum Na Pasece Zlín-Velíková. Zdroj: Zelené střechy

Kategorie Rodinná zelená střecha

Ročník 2021 vůbec poprvé ukázal, jak lze zelenou střechu co nejvíce sladit s okolní přírodou. Majitelé rodinného domu v Praze si totiž nechali vybudovat takzvanou biodiverzní zelenou střechu, za kterou si společnost GreenVille service odnesla první místo v kategorii Rodinná zelená střecha.

Druhé místo si odváží společnost LIKO-S, která realizovala rovnou a šikmou střechu na domě v Nezbavěticích u Plzně. Na bronzové příčce se umístila firma Ekrost, která do soutěž přihlásila dům v Lukách nad Jihlavou s extenzivní rozchodníkovou zelenou střechu a zajímavě řešenou terasou vyplněnou pěstebním substrátem, kde majitelé pěstují bylinky a zeleninu. 

Výsledky soutěže Zelená střecha roku dokládají, že ti, kteří chtějí zelené střechy projektovat a zakládat kvalitně, musí sledovat trendy a neustále se vzdělávat. Zelené střechy totiž stojí na pomezí zahradnického a stavařského oboru a vyžadují znalosti z obou oblastí. Proto sekce Zelené střechy připravuje program Certifikovaný realizátor zelených střech, který bude zahájen v příštím roce. 

Foto: eArch
1. místo - Biodiverzní zelená střecha v Praze. Zdroj: Zelené střechy

Foto: eArch
2. místo - Šikmá a plochá střecha v Nezbavěticích. Zdroj: Zelené střechy

Foto: eArch
3. místo - Extenzivní střechy a pěstební střešní zahrada v Lukách nad Jihlavou. Zdroj: Zelené střechy

Klíčová slova:

zelená střecha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři