Novinky a názory / zprávy

Studenti Fakulty architektury ČVUT navrhli a sami zrealizovali nové útulny do Krkonoš

Studenti pražské Fakulty architektury ČVUT navrhli a vlastními silami zrealizovali šest objektů, které budu sloužit jako nouzové úkryty před nepřízní počasí návštěvníkům Krkonošského národního parku (KRNAP). Při tvorbě útulen tak zástupci fakulty a národního parku navázali na úspěšnou spolupráci z loňského roku, kdy studenti do krkonošské přírody navrhovali lávky pro pěší. Všechny útulny jsou nyní k vidění před budovou Fakulty architektury v Dejvicích, odkud se na jaře přesunou do Krkonoš.

Tereza Hůrská , 20. 2. 2019

V loňském roce studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze navrhovali a následně sami postavili několik pěších lávek, které překlenuly potoky Krkonošského národního parku. Na oboustraně úspěšnou spolupráci se rozhodl KRNAP navázat a nabídnul studentům možnost navrhnout do krajiny nejvyššího českého pohoří útulny, které by sloužily jako nouzové přespání pro turisty. Síť záchytných útulen již sice v Krkonoších existuje, některé z nich však dosluhují a je třeba je nahradit. KRNAP proto vytipoval celkem šest míst, do nichž studenti navrhli nové drobné objekty. Dvě ze vzniklých útulen nahradí stávající objekty, další čtyři pak obsadí nová místa, která zatím zázemí k noclehu neposkytovala.

Návrh útulen se tak stal zadáním zimního semestru 2018/ 2019 celkem pěti ateliérů (Hlaváček, Kordovský, Mádr, Seho, Zavřel) z Ústavu navrhování II FA ČVUT, který si dává za cíl provést studenty celým procesem stavby – od průzkumu terénu až po samotnou realizaci vlastníma rukama. Právě návštěva daných lokalit hrála při tvorbě návrhu zásadní roli. Většina studentů totiž vycházela z přírodních podmínek horské krajiny Krkonoš. Některé z návrhů pak představují inspiraci běžným turistickým vybavením, jako je například snadno postavitelný stan. Jediným limitem byla pro studenty maximální možná zastavěná plocha 16 metrů čtverečních a také cena, která se neměla vyšplhat přes 60 tisíc korun za útulnu.

Útulna JENGA od Jakuba Daniela z Fakulty architektury ČVUT © Kristýna Padrtová

 

Důraz byl kladen také na maximální odolnost proti horským klimatickým podmínkám, snadnou realizaci a možnost opětovného sestavování. Pod vedením pedagogů vzniklo bezmála 30 návrhů, z nichž bylo následně vybráno šest určených k realizaci. Studenti jednotlivé útulny pojmenovali v duchu názvů produktů švédského řetězce IKEA.

Nejnápadnější ze šestice útulen představuje KØMEN, jíž kryje lesklý plechový plášť a která svým tvarem připomíná asteroid. Její autorku Julii Kopeckou inspiroval Balvanový vodopád na toku Bílého Labe, v jehož blízkosti dnes stojí trouchnivějící útulna ve tvaru písmene A, kterou objekt s nepravidelným tvarem kamene v budoucnu nahradí. Druhá z „vysloužilých“ útulen se pak nachází na rozcestí turistických cest na Klínovkách. Oproti KØMEN je její náhradník – ÄTULN – tvarově tradičnější. Jednoduchý tvar se šikmou střechou vychází z formy původních krkonošských útulen a díky zvednutí hmoty 2 metry nad zem umožňuje přístup i v případě sněhových závějí. Celá čelní stěna objektu je prosklená, takže si turisté mohou užívat výhled do krajiny a zároveň být v suchu a bezpečí. Autor návrhu Pavel Struhař se navíc rozhodl pro úpravu dřevěného pláště tradiční japonskou technikou opalování, která podpoří odolnost útulny.

Útulna KØMEN od Julie Kopecké z Fakulty architektury ČVUT © Kristýna Padrtová

 

Dřevěnou konstrukci přiznávají i další tři útulny – JENGA od Jakuba Daniela, jíž navíc kryje průsvitný vlnitý sklolaminát, OKO studenta Romana Hrabánka s plexisklovým světlíkem a velkoryse otevíratelnou konstrukcí i nepravidelně zkosený STAN od Markéty Laškovičkové. Poslední útulnou, která bude nově umístěna na Slunečné stráni U Svobody nad Úpou, je netradiční projekt Jakuba Kochmana. Ten k návrhu nouzového přespání přistoupil jiným způsobem než jeho spolužáci a útulnu vytvořil ze starého nepoužívaného sila získaného za cenu šrotu.

Na výrobu všech útulen měli studenti první dva lednové týdny a realizaci bylo možné na vlastní oči sledovat před budovou FA ČVUT v pražských Dejvicích. Zde jsou také zrealizované útulny od poloviny ledna vystaveny a přístupné veřejnosti, než se na jaře přesunou na svá trvalá stanoviště v Krkonošském národním parku. 

Útulna OKO od Romana Hrabánka z Fakulty architektury ČVUT © Kristýna Padrtová

Jakub Kochman navrhl pro vytvoření útulny využít staré silo © Kristýna Padrtová

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři