Novinky a názory / zprávy

Začíná ZLIN DESIGN WEEK ve Zlíně s významnou modulární stopou

Ulice Zlína oživí venkovní instalace s prvky land artu a street artu od studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. K tomu pomůže také třináct unikátních lichoběžníkových CITY modulů od vizovické společnosti KOMA, která mimo jiné vyrobila a postavila český pavilon EXPO 2015 v Miláně.

Kristýna Šilhánová , 21. 4. 2015

Týden designu se koná od 20. do 24. dubna 2015 a představuje pět dnů designu v různých podobách. Cílem Fakulty multimediálních komunikací je představit nejen zlínské veřejnosti různé podoby designu, způsoby jeho nahlížení a ukázat, že design je všude kolem nás. V rámci festivalu se tak představí práce studentů, designérů a designérských značek, stejně jako české umělecké školy a firmy, které svými výrobky získaly uznání doma i ve světě. K tomu poslouží mimo jiné již zmiňované atypické moduly CITY, které vyrobil partner festivalu společnost KOMA MODULAR. Martin Hart z této společnosti vysvětluje, jak se hodí jejich atypické moduly do historického centra města takto: „Z obytných modulů vyrábíme různorodé stavby včetně školek či nemocnic, ale CITY moduly jsme vyvinuli s cílem vytvořit nový funkční koncept právě pro oživení veřejného prostoru. ZLIN DESIGN WEEK toto poslání zcela jistě splňuje.“

Deset CITY modulů poslouží jako výstavní prostor pro designové značky firem bytového a nábytkářského průmyslu a práce studentů uměleckých vysokých škol. Ve dvou modulech proběhnou doprovodné akce pro veřejnost a poslední modul představí návrh vytvořený pro světovou výstavu EXPO 2015.

Samotné moduly, které byly do centra Zlína dovezeny v minulém týdnu, vytvoří na náměstí volně prostupnou strukturu, která na náměstí představí to nejlepší z českého designu. Moduly jsou kombinovány po dvojicích, či fungují jako solitéry, aby nebránily volnému průchodu. V průběhu celého týdne budou tvořit epicentrum dění celého festivalu. „Původně jsme s organizátory uvažovali o tom, že by se moduly v průběhu festivalu posouvaly ze vzdálených částí náměstí do středu, kde by výsledně vytvořily kompaktní celek, ale nakonec jsme se rozhodli pro jednodušší způsob umístění modulů, který lépe poslouží cílům akce,“ říká Martin Hart. Moduly byly speciálně vyrobené právě pro ZLIN DESIGN WEEK, ale do budoucna by měly sloužit pro oživení veřejného prostoru i dalších českých a evropských měst.

Další částí festivalu bude dvoudenní konference věnující se propojení designu a marketingu, vyhlášení soutěže Talent designu či úprava interiérů línských kaváren. Akce v ulicích města doplní výstava mladých českých designérů v prostorách Zlínského zámku.

Klíčová slova:

KOMA Modular moduly Zlín

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři