Technologie / produkty

Lehká skládaná krytina, která zvládne i náročné horské podmínky

Léto je obdobím, kdy vrcholí stavební sezóna, ať už se jedná o novostavby či rekonstrukce. Těm, kdo řeší ideální střešní krytinu pro svou stavbu, nabízí společnost Cembrit lehkou, ale přitom velmi odolnou krytinu splňující požadavky i v náročných horských podmínkách – Českou šablonu Horal.

Karolína Řeháčková , 23. 8. 2018

Třikrát lehčí než betonové a pálené krytiny

Vláknocementová krytina Horal byla vyvinuta do náročných klimatických podmínek a horských oblastí nad 600 metrů nad mořem. Nesporným plusem této krytiny je kombinace vysoké odolnosti povrchu a výborných mechanických vlastností spolu s nízkou hmotností. Právě nízká hmotnost vede k výběru České šablony Horal v případě rekonstrukcí, kdy je nutné řešit zatížení stávajícího krovu novou krytinou. Betonové a pálené krytiny v těchto případech mnohdy nevyhoví ze statických důvodů.

Česká šablona HoralFoto: EARCH

Česká šablona Horal i přes svoji tloušťku 5,2 milimetru váží jen 17 kg/m2. Oproti tomu betonové či klasické pálené krytiny mají hmotnost třikrát až pětkrát vyšší. Nižší hmotnost ocení rovněž prováděcí firmy při pokládce.

Díky vyšší tloušťce materiálu vynikají tyto střešní šablony také mimořádně vysokou pevností. Robustnost materiálu předurčuje jejich použití v nejtěžších klimatických podmínkách.

Svým vzhledem se Česká šablona Horal blíží původním břidlicovým či azbestovým krytinám, které jsou typické právě pro horské oblasti, takže se do tohoto prostředí hodí i po vizuální stránce. Výhodou skládané krytiny Horal je také dobrá odolnost vůči silným větrům, kdy obecně skládané krytiny fungují lépe než krytiny plechové, u kterých mnohdy dochází k odtržení a následnému odfouknutí celé střešní krytiny.

Samozřejmostí je kompletní systém střešních doplňků, jako jsou sněhové zábrany, větrací hlavice či ventilační prostupy.

Česká šablona Horal - sněhové zábranyFoto: EARCH

Speciální povrchová úprava pro větší odolnost

Česká šablona Horal se vyrábí v 5 základních odstínech a hladkém provedení Betternit o rozměrech 400 x 400 milimetrů a tloušťce 5,2 milimetru. Je vhodná pro použití od sklonu střechy 30°.

Tato vláknocementová střešní krytina je výrobek na bázi cementu, buničiny a umělých vláken. Finální povrchovou vrstvu krytiny tvoří cementová pasta s obsahem pigmentu. Na ni se po vyzrání nanáší z obou stran základní barva. Lícní strana je následně opatřena nástřikem akrylátové barvy zaručující dokonalou povrchovou úpravu krytiny. Na rubovou stranu se nanáší vrstva vosku. Speciální povrchovou úpravou je dosaženo tvrdého a otěruvzdorného povrchu.

Díky tomuto postupu výroby získá krytina přirozený vzhled, který se hodí jak pro moderní stavby, tak i pro stavby historické. Česká šablona zvládne i komplikovanější střechy sakrálních či jiných historických staveb.

Českaá šablona Horal vhodní i pro historické stavbyFoto: EARCH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři