Technologie / IT

Mračna bodů aneb kde všude využijete výstupy ze 3D laserového skenování?

Kde všude se dá využít technologie 3D laserového skenování? Foto: SCAN4BIM

Technologie 3D laserového skenování nachází uplatnění v řadě činností během celého životního cyklu stavby. Účel užití mračen bodů může být různý. Mračno bodů nemusí nutně sloužit “jen” jako podklad pro vynesení dokumentace stávajícího stavu či zjednodušeného pasportu stavby.

SCAN4BIM , 1. 7. 2025 / Advertorial

Projektování

Součástí dokumentace stávajícího stavu dnes nemusí být pouze 2D projektová dokumentace v podobě půdorysů, řezů či pohledů. Pokud mračna bodů zpracováváme v 3D/BIM softwarových nástrojích, nabízí se využít výhod metodiky informačního modelování staveb a 2D dokumentaci primárně generovat z 3D/BIM modelu.

Foto: Mračno bodů objektu Zámeckého špýcharu v Měcholupech u Žatce

Je jisté, že zásadní roli hraje 3D laserové skenování v podobě sběru dat a jeho výstupů – mračen bodů v předprojektové přípravě při přípravě relevantních podkladů, případně aktualizaci stávajícího stavu budovy. Kromě využití mračen bodů při zpracování zjednodušené dokumentace pasportů staveb či zpracování dokumentace stávajícího stavu najdou mračna bodů různé formy využití jak během výstavby, tak i během správy a užívání budovy.

Foto: Ukázka 3D/BIM modelu objektu Zámeckého špýcharu v Měcholupech u Žatce

Historické stavby a památková péče

Technologie 3D laserového skenování umožňuje bezkontaktně zaměřovat a dokumentovat historické budovy, památkově chráněné objekty, jejich fasády, historické detaily, umožní zachytit realitu pro případné budoucí restaurátorské práce. Výstupy z mračen bodů lze využít jako podklad při zpracování stavebněhistorických průzkumů památkově významných objektů. V neposlední řadě lze u historických staveb průběžným zachycením reality monitorovat jejich průběžný stav a případně provádět preventivní opatření. Velmi často se ve výše uvedených souvislostech hovoří nikoliv o BIM, ale o HBIM (tzv. Heratige BIM).

Foto: Mračno bodů objektu Trojského zámku

Výstavba

Na první pohled by se mohlo zdát, že podklady ve formě mračen bodů se využijí především ve fázi projektových prací. Nicméně i ve fázi výstavby nalezne zachycení reality metodou 3D laserového skenování své uplatnění.

Archeologické průzkumy

V rámci zemních prací na stavbách v historicky exponovaných lokalitách laserové skenování pomůže průběžně dokumentovat archeologický průzkum a případné archeologické nálezy. Detailně zachytí archeologicky významné pozůstatky staveb či jiných historicky významných důkazů o činnosti lidí v dané lokalitě…

Zemní práce a výpočet kubatur

Rozdíly mezi zhotovitelem vykázanou a projektem předpokládanou bilancí zemních prací mohou být mnohdy třecí plochou mezi zhotovitelem a investorem. Laserové skenování v tomto ohledu nabízí rychlé a efektivní řešení, jak se dobrat velice rychle reálných hodnot.

Foto: Půdorys výkopových prací a tzv. delta analýza. Zvýraznění rozsahu hloubky výkopů pomocí barevné škály.

Průběh výstavby

V průběhu výstavby lze pomocí 3D laserového skenování a získaného mračna bodů monitorovat průběh výstavby a zachytit pomocí mračen bodů časový otisk stavby v zásadních fázích procesu výstavby. Mračno bodů lze porovnat s 3D/BIM modelem stavby a využít tak k průběžné kontrole správnosti realizace stavby.

Pořízení mračna bodů ve vybraných fázích pomůže také monitorovat stav konstrukcí před jejich definitivním zakrytím. Například zaměření výztuže železobetonové konstrukce před zalitím betonem, zaměření rozvodů instalací před jejich zahozením omítkami, rozvody instalací pod stropem před jejich zaklopením podhledovými konstrukcemi nebo zaměření rozvodů podlahového vytápění před vylitím anhydritové vrstvy. Našly by se jistě i další příklady.

Foto: Porovnání hrubé stavby v počáteční fázi rekonstrukce se stavbou zaměřenou během dokončovacích prací.

Podklad pro výrobní dokumentaci

Mračno bodů může stejně dobře posloužit jako podklad pro ověření rozměrů vycházejících z prováděcí projektové dokumentace tak, aby výrobní dokumentace před zadáním vybraných stavebních konstrukcí do výroby odpovídala skutečnosti na stavbě.

Správa nemovitosti

U budov, které jsou již delší dobu v užívání se v minulosti ne vždy dařilo jejich vlastníkům průběžně aktualizovat dokumentaci skutečného provedení stavby. Za dekády užívání těchto staveb pak došlo k situaci, kdy jejich současný stav již zásadním způsobem neodpovídá původní projektové dokumentaci. Podle stavebního zákona má vlastník nemovitosti povinnost udržovat dokumentaci k dané nemovitosti průběžně aktuální. Od 1. července 2024, kdy vstoupil v platnost nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. toto platí dvojnásob.

Plánování prostor

Pokud vlastník plánuje přeřešení dispozic interiérů kanceláří, skladových či výrobních prostor i zde se laserové skenování a získání mračna bodů uplatní. Narozdíl od stavebních konstrukcí, které mohou být v platné projektové dokumentaci aktuální a delší dobu se nemusí měnit, je vybavení interiéru v čase výrazně proměnlivější. Laserové skenování se v tomto případě může hodit pro zachycení vybavení interiéru nábytkem, jeho inventarizaci a v případě plánovaných změn dispozic například nakombinovat stávající mobiliář s novým vybavením interiéru. To je však již úloha pro 3D/BIM softwarové nástroje, kde lze na podkladu mračen bodů řešit aktuální požadavky na nový návrh interiéru.

Foto: Výchozí 3D model skladové haly před změnou dispozice regálů

FM služby

Během užívání budovy může její uživatel využívat různé služby z oblasti Facility Managementu. Typickým příkladem využití mračen bodů mohou být úklidové služby. Před uzavřením smlouvy na úklidové služby je však v zájmu obou stran, aby byly doloženy výměry místností i povrchy podlah v těchto místnostech. Pokud existuje aktuální dokumentace lze minimálně výměry jednotlivých místností získat z této dokumentace. V opačném případě je možné operativně prostory zaměřit pomocí 3D skeneru. Výhodou může být i skutečnost, že objekt bude zaměřen komplexně a v případné rozšíření služeb úklidové firmy například o mytí oken či prosklených příček v interiérech, nebude problém z mračna bodů tyto výměry dodatečně získat a vykázat.

To bylo jen několik příkladů zadání, při kterých se uplatní 3D laserové skenování, respektive situace, ve kterých se uplatní výstupy ze 3D laserového skenování v podobě mračen bodů a panoramatických fotografií. Jak vyplývá z výše uvedených příkladů mračna bodů najdou uplatnění ve všech fázích životního cyklu stavby a jsou technologií, která vhodně doplňuje práci na principech metodiky informačního modelování staveb a celkovou digitalizaci stavebnictví posouvá o několik kroků dál.

  • autor: SCAN4BIM *
  • publikováno: * 1. 7. 2025
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři