Události /

Jarní cyklus přednášek Belgická inspirace zakončí slavný vlámský architekt Xaveer De Geyter a experimentální studio Nu architectuuratelier

Xaveer de Geyter pracoval 10 let jako hlavní architekt v kanceláři OMA jednoho z nejvýznamějších architektů současnosti Rema Koolhaase. Před dvaceti lety založil vlastní kancelář, jejíž projekty představí na červnové přednášce spolku KRUH. Doplní ho Nu architectuuratelier, belgické studio věnující se experimentální architektuře. Přednáška z cyklu Belgická inspirace se uskuteční ve čtvrtek 6. 6. od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha.  Vstupenky je možné koupit přes GoOut.

KRUH z. s. , 21. 5. 2019

Jarní cyklus přednášek věnovaný belgické architektuře zakončí jeden z nejvýznamnějších vlámských architektů současnosti. Xaveer De Geyter pracoval 10 let coby hlavní architekt kanceláře Rema Kollhaase. V roce 1988 založil vlastní kancelář XDGA, která v současné době zaměstnává přes 50 architektů a pracuje po celém světě. Jeho projekty se dostaly například do prestižního výčtu monografií El Croquis či mezi nominace na Cenu Mies van der Rohe. V Praze Xaveer De Geyter během své přednášky s názvem Dát prostor životu bude hovořit o důležitosti kontextu v architektuře, a to nejen z pohledu fyzického (čím je objekt obklopen), ale především z pohledu kulturního, sociálního i ekonomického. „Základem architektury v našem způsobu práce je provádět pečlivý rozbor kontextu. Tento rozbor přináší nové otázky, otevírá neprozkoumané oblasti, odhaluje skryté příležitosti nebo spojuje neslučitelné,“ říká k tématu přednášky Xaveer de Geyter.

Kancelář XDGA získala mnoho ocenění nejen v Belgii, ale i na mezinárodní úrovni. Celkem pětkrát byli nominováni na Cenu Mies van der Rohe, a to především za veřejné stavby jako například Fakultu ekonomie a univerzitní kampus v Gentu či Evropské kolegium v Bruggách. Mezi nejslavnější realizace Xaveera de Gyetera patří například umělecká škola Sint-Lucas v Gentu.  „Xaveer De Geyter paří mezi přední představitele současné vlámské architektury. Desetiletá zkušenost u Rema Kollhasse se projevuje v jeho tvorbě, která je na mezinárodní scéně velmi oceňována. Máme proto velkou radost, že pozvání do Prahy přijal,“ říká k přednášejícímu Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

Foto: eArch

Druhý ateliér, který vystoupí 6. června v CAMPu, je Nu architectuuratelier. Studio, které založili 3 společníci Armand Eeckels, Halewijn Lievens a Arunas Arlauskas v Gentu, se zaměřuje na experimentální architekturu. Typický je pro ně neformální přístup k bydlení, jako například přestavby industriálních budov v bytové jednotky nebo stavba domů, které se mohou flexibilně přizpůsobit potřebám jeho uživatelů. Ateliér byl nominovaný na cenu Mies van der Rohe a Belgickou cenu za architekturu s projektem C-mine Expeditie. Jedná se o rekonstrukci starého důlního komplexu, který dnes slouží jako kulturní a zábavně-vzdělávací park pro děti i dospělé, kde se mimo jiné pravidelně konají výstavy a umělecké performance. NU architectuuratelier jsou autory nejvyšší věže komplexu, ze které je vidět do okolní krajiny i na celý bývalý průmyslový areál.

Červnová přednáška se uskuteční ve čtvrtek 6. června v CAMP – IPR Praha. Vstupenky je možné si koupit přes GoOut za cenu 100 / 120 Kč, přednáška bude v angličtině. Více informací najdete na www,kruh.info

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad. „Belgická architektura se stala velmi progresivní poté, co se v Belgii začaly konat veřejné soutěže o kvalitní návrhy. Prostor dostaly i nezavedené ateliéry a kvalita stavěných budov se rapidně zvedla. V současnosti se jezdí za architekturou do Belgie, jako se jezdívalo do Švýcarska či Holandska,“ dodává Marcela Steinbachová. 

Foto: eArch

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 21. 5. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři