Události / architektonické soutěže

Mies van der Rohe Award 2011 získal David Chipperfield

Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně a Evropská komise vyhlásily 11. dubna 2011 výsledky prestižní soutěžní přehlídky Mies van der Rohe Award 2011. Soutěž představuje nejlepší realizovaná architektonická díla v Evropské unii za uplynulé dva roky. V letošním roce získal nejvyšší ocenění projekt rekonstrukce berlínského Nového muzea od britského architekta Davida Chipperfielda. Ani jedna z deseti českých staveb nominovaných na cenu se do finále neprobojovala.

EARCH.CZ , 26. 4. 2011

Foto: eArch
Smyslem ceny a celé soutěže je ukázat tvůrčí potenciál, podpořit inovativní řešení a upozornit veřejnost na to, jak významnou roli hraje moderní architektura ve společnosti a jak ovlivňuje kvalitu života v evropském prostředí. Cena Evropské unie za současnou architekturu a zvláštní cena pro začínající architekty jsou Nadací Mies van der Rohe a Evropskou komisí udělovány každé dva roky a její vítěz získává 60.000 Eur.

FINALISTÉ

Z 343 nominovaných špičkových evropských realizací, které navrhli nezávislí experti specializující se na současnou architekturu, ale také profesní instituce a další vyzvané organizace ze všech států Evropské unie, vybrala mezinárodní odborná porota šest staveb, které považuje za nejkvalitnější:

Neues Museum, Berlín, Německo (autor: David Chipperfield / David Chipperfield Architects, spolupráce Julian Harrap) ● Bronks Youth Theatre, Brusel, Belgie (Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande / MDMA Martine De Maeseneer Architecten) ● MAXXI Museum of XXI Century Arts, Řím, Itálie (Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana / Zaha Hadid Architects) ● Concert House Danish Radio, Kodaň, Dánsko (Jean Nouvel / Ateliers Jean Nouvel) ● Acropolis Museum, Atény, Řecko (Bernard Tschumi / Bernard Tschumi Architects) ● Groot Klimmendaal Rehabilitation Centre, Arnhem, Nizozemí (Koen van Velsen / Architectenbureau Koen van Velsen)

LAUREÁTI

Nakonec odborná porota (Mohsen Mostafavi - předseda, Ole Bouman, Anne Lacaton, Annette Gigon, Yvonne Farrell, Zhu Pei, Tarald Lundevall) zvolila za nejlepší evropskou stavbu Nové muzeum v Berlíně od Davida Chipperfielda. Jedná se o rekonstrukci stavby zdevastované bombardováním během druhé světové války. Budova byla sice rekonstruována již několikrát, ale ne právě úspěšně a stále chátrala. David Chipperfield (ve spolupráci s Julianem Harrapem) získal zakázku na její rekonstrukci vítězstvím v mezinárodní architektonické soutěži v roce 1997. Úkolem byla jak dostavba chybějících částí budovy, tak renovace stávajícího objektu. Autor ke svému projektu řekl: „Rekonstrukce muzea je svědectvím o procesu spolupráce, která probíhala v náročném klimatu ovlivňovaném různými názory veřejnosti. Výsledek je nejen důkazem úsilí profesionálního týmu, ale také vyvrcholením vztahů klienta a městského úřadu a jejich společného zapojení do procesu.“ Předseda poroty k projektu dodal: „Jen zřídkakdy architekt a objednavatel zakázky vytvoří společně dílo skutečného historického významu – takové, které kombinuje obnovu památkově chráněného objektu s novostavbou. Staré a nové prvky nezůstávají skryty, ale vidíme, že se minulost spojuje se současností a vzniká jedinečná mnohovrstevná stavba.“

Zvláštní cena pro mladé architekty, která je pokaždé udělována za výrazný počin začínajícím tvůrcům, byla tentokrát přisouzena Ramnou Boschovi a Betu Capdeferrovi za Casa Collage ve Španělsku. V historickém městě Girone došlo k obnově několika původně chátrajících kamenných budov, které byly přeměněny na bydlení. Slavnostní předání ceny se uskuteční 20. června 2011 v barcelonském pavilonu od Ludwiga Mies van der Rohe.

 

ÚČAST ČESKÉ REPUBLIKY

Česká republika se soutěže zúčastňuje pravidelně od roku 1997 a do katalogů i na výstavy předchozích ročníků se dosud dostalo šest českých realizací (1997 – IPB Banka v Brně, 2001 - MUZO v Praze, 2003 - Palác Euro v Praze a Průchod valem Prašného mostu, 2005 – Klášter trapistů v Novém Dvoře, 2009 - Rodinný dům v Černošicích).

Na Mies van der Rohe Award 2011 byly nominovány tyto české stavby:

Vyvýšená cyklistická stezka v Kadani (Vít Branda / A3) ● Triplex, Karlovy Vary (A69 Architects – Jaroslav Wertig, Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jitka Macáková) ● Hotel Karlov (Ladislav Lábus, Jiří Poláček, Václav Škarda / jediná tato česká stavba nebyla poprvé v historii nominována českými „nominátory“, ale zaujala a nominoval ji bulharský architekt Georgi Stanishev) ● Cornlofts Šaldova, Praha (Baumschlager Eberle / Dietmar Eberle, Carlo Baumschlager) ● Obytné kontejnery, Praha (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti) ● Vila Hermína, Černín (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti) ● 12 Lofts, Praha (John Eisler) ● Fakutla chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice (Ladislav Kuba, Tomáš Pilař) ● Národní technická knihovna (Projektil Architekti) ● Nová budova Fakulty architektury ČVUT (Šrámková architekti) Žádné z nominovaných staveb se však nepodařilo dostat ani do finále, ani mezi 45 vybraných prací, které budou součástí putovní výstavy a katalogu.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři