Události /

„Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu.“

Pod takovým názvem připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze výstavu fotografií Josefa Sudka, na kterých zachytil stavby Josefa Gočára, Jaroslava Fragnera, Richarda F. Podzemného a dalších. Již od 18. května ji můžete navštívit v Domě U Černé Matky Boží.

EARCH.CZ , 17. 5. 2016

„Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu.“

Kdy: 18. května - 18. září 2016Kde: Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1

Otevřeno: út: 10—19 hodin, st – ne 10 – 18 hodin Vstupné: plné 80,- Kč, snížené 40,- Kč

Výstava představí dosud nikdy nevystavené fotografie moderní architektury od fotografa Josefa Sudka. Sudek není pouze autorem známých fotografických cyklů, jako např. Z Invalidovny, Svatý Vít, Okno mého atelieru, Procházka po kouzelné zahrádce, Prales Mionší, Kontrasty a Labyrinty či Praha panoramatická, které bychom mohli označit za jeho volnou tvorbu, ale zejména ve třicátých a čtyřicátých letech působil rovněž jako zakázkový fotograf. Fotografoval portréty a spolupracoval s řadou firem.

Pro nakladatelství Družstevní práce a prodejnu Krásná jizba vytvořil nezapomenutelné snímky moderního skleněného a porcelánového nádobí, alpakových příborů či moderních textilií navržených soudobými předními designéry. Ve stejné době spolupracoval rovněž s předními architekty – například Josefem Gočárem, Pavlem Janákem, Jaroslavem Fragnerem, Janem E. Koulou, Richardem F. Podzemným, Vladimírem Grégrem, Karlem Hannauerem a mnoha dalšími. Vznikl tak obsáhlý soubor snímků moderní architektury (např. Gočárovy moderní stavby v Hradci Králové i kostel sv. Václava ve Vršovicích, kavárna Juliš v Praze na Václavském náměstí, elektrárna ESSO v Kolíně, „Skleňák“ v Dejvicích ad.), který dokládá fotografovu schopnost přizpůsobit svůj charakteristický rukopis modernímu námětu a dává rovněž nahlédnout do každodenní praxe Sudkova ateliéru.

Vystavené fotografie pocházejí ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, budou doplněny několika newprinty (současnými kopiemi) ze Sudkových negativů, uložených v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Výstava je zároveň příspěvkem Uměleckoprůmyslového musea v Praze k dvojitému jubileu Josefa Sudka (1896–1976), které na letošní rok vychází.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři