Události /

Osobnosti světové architektury v živých dialozích. Spolek KRUH přichází s novým cyklem přednášek

Dvacátý první cyklus přednášek spolku KRUH se bude soustředit na dialogy. Během čtyř jarních a třech podzimních večerů představí čtrnáct významných českých i zahraničních hostů, kteří se budou věnovat nejrůznějším otázkám současné architektury a příbuzných oborů. KRUH letos k přednáškám přizval například švýcarského historika architektury Philipa Ursprunga, indicko-španělskou architektku Anupamu Kundoo nebo profesora a historika architektury Rostislava Šváchu. První přednáška cyklu bude vysílána na facebookových stránkách spolku KRUH ve čtvrtek 4. března od 19.30.

KRUH z. s. , 11. 2. 2021

V loňském roce spolek KRUH oslavil 20 let svého fungování a oslava významného výročí se promítla také do letošního cyklu přednášek, který bude částečně pohledem zpět, ale i do budoucna. Doposud spolek KRUH zorganizoval přes 270 přednášek, kdy si diváci mohli poslechnout celou řadu obohacujících témat a inspirativních osobností věnujících se architektuře, ale také teorii a oborům s architekturou úzce propojených. V roce 2021 zve spolek k přednáškám nejzajímavější hosty, kteří v KRUHU za posledních dvacet let vystoupili, aby před české publikum předstoupili znovu a rozšířili svou prezentaci o jiné pro ně inspirující osobnosti nebo osobnosti, s kterými by se oni sami rádi potkali.

„Na cyklu Dialogy nás zajímá nejen propojování oborů souvisejících s architekturou, ale také kurátorský výběr významných a inspirativních osobností. Dialog hostů bude navíc určitou formou spolupráce, která je v dnešním světě více než nutná, “ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

Open house ve Fryštáku, New Work / Svatopluk Sládeček. Foto: TOAST Studio, Libor Stavjaník

První přednáška v jarní části cyklu otevře dialog jednoho z nejvýznamnějších českých historiků architektury Rostislava Šváchy a svébytného architekta Svatopluka Sládečka, který tvoří převážně ve Zlínském kraji a jehož stavby se nazývají tzv. figurkativní architekturou. Jejich vzájemný rozhovor na téma Chronická neoblíbenost architektury a její příčiny se zaměří na neoblíbenost moderní architektury, na smysl architektury a její srozumitelnost v současné době. Večer bude doprovázen ukázkami vybraných staveb nejen Svatopluka Sládečka. 

Rostislav Švácha jako historik umění a architektury, vysokoškolský pedagog a profesor se ve své práci zaměřuje na architekturu 20. a 21. století. V roce 2013 dostal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a Poctu České komory architektů. Je tvůrcem zásadních knih o moderní, funkcionalistické i současné architektuře a dlouhodobě působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Je aktivním členem Klubu Za starou Prahu a spolku Za krásnou Olomouc.

Dům v Lubné, 
New Work / Svatopluk Sládeček. Foto: TOAST Studio, Libor Stavjaník

Svatopluk Sládeček studoval design a architekturu na VŠUP v Praze a vzápětí po absolvování studia (1994) založil studio New Work. Za některé realizace získal ocenění v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů (Obecní dům v Šarovech, rozhledna na Brdu, interiér vily v Kroměříži). Nejvýraznějším veřejným uvedením architektonické tvorby Svatopluka Sládečka byla výstava „Figurkativní architektura pro začátečníky“, kterou v různých obměnách představil ve Zlíně, Brně, Praze, Vídni a Bělehradě. Kromě provozu architektonického studia od roku 2016 vyučuje na Fakultě architektury VUT v Brně. Mezi realizace Svatopluka Sládečka patří např. rodinný dům v Rousínově, hotel Háj v Bílých Karpatech, chaty v Zadní Telnici nebo Open house ve Fryštáku.  

Přednáška Rostislava Šváchy a Svatopluka Sládečka bude vysílána ve čtvrtek 4. března od 19:30 na facebookových stránkách spolku KRUH. Dobrovolné vstupné na akci, které podpoří také činnost celého spolku, lze zakoupit v síti GoOut.

Foto: eArch
Horská chata Zadní Telnice, New Work / Svatopluk Sládeček. Foto: Petr Šmídek

V dalších jarních večerech představí spolek KRUH například dialog mezi architektem Markem Štěpánem a římskokatolickým knězem P. Petrem Okapalem, v květnovém večeru poté rozhovor mezi historikem architektury Philipem Ursprungem a konceptuální umělkyní a profesorkou základních principů designu, umění a architektury na ETH Curych Karin Sander, nebo se v červnovém dialogu nad klimatickými změnami a jejími dopady na architekturu potkají indicko-španělská architektka Anupama Kundoo a profesor environmentální technologie Matthias Schuler. 

Jarní část cyklu DIALOGY

Čt 4.3. 19:30, Rostislav Švácha a Svatopluk Sládeček

Čt 25.3., 19:30, Marek Štěpán a P. Petr Okapal

Čt 6. 5. 19.30, Philip Ursprung/CH a Karin Sander/DE

Čt 3.6. 19.30, Anupama Kundoo /ES/IND a Matthias Schuler/DE

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

Více informací najdete zde

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 11. 2. 2021
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři