Blow up – some projects by bevk perović architects

Datum konání: 22.09.2012 (Celý den) - 21.10.2012 (Celý den)

Středa, 19. Září 2012 - 2:00
| Napsal:

Po pěti letech bude pražská Galerie Jaroslava Fragnera opět vystavovat slovinskou architekturu. Tentokrát představí mladé progresivní studio bevk perović arhitekti, které od svého založení v roce 1997 sbírá ocenění jak na domácí půdě, tak v zahraničí.

Záštitu nad výstavou převzala velvyslankyně Slovinska v České republice Smiljana Knez, která výstavu rovněž zahájí. Vernisáži bude předcházet komentovaná prohlídka s autory - lídry ateliéru Matija Bevk a Vasa J. Perović.

Výstava Blow up – some projects by bevk perović architects odkazuje již svým názvem (blow up – zvětšenina) na koncept netradičního pojetí vystavování architektury v galeriích. „Tato výstava je náš komentář k myšlence vystavování, “ vysvětlují architekti Matija Bevk a Vasa J. Perović. Autoři poukazují na paradoxní složitost prezentování architektonického díla v jiném – v tomto případě výstavním – prostoru. „My vnímáme výstavu jako druh znázornění tohoto paradoxu: budovy se „stávají“ jen jedním obrázkem, zvětšeninou své vlastní fotografie, rozkouskované a rozpojené, němé, nepopisné.“

Z tohoto důvodu architekti zvolili nezvyklou formu prezentace jednotlivých realizací. Stavby nejsou představeny „klasickou“ fotografií v pravoúhlém formátu zobrazující celou stavbu, ale pouze zvětšeninou - výřezem ve tvaru kruhu, jenž může připomínat „čočku fotoaparátu snímajícího či zkoumajícího nějaký předmět. Proto je výstava sama o sobě to, co člověk vidí na stěnách, řadou záměrně redukovaných „fragmentů“ informace, druh hlavolamu složeného ze skutečných kousků architektury.“

Zvětšené detaily budou doprovázet videoprojekce a modely, díky nimž si návštěvníci budou moci vytvořit celkovou představu o jednotlivých realizacích. Ateliér představí dvaadvacet projektů, od menších staveb rodinných domů přes bydlení a koleje až po ty větší jako např. fakultu matematiky, centrum islámu a muslimské kultury, muzeum umění nebo národní univerzitní knihovnu.

Ateliér bevk perović arhitekti založili architekti Matija Bevk (*1972) a Vasa J. Perović (*1965) v roce 1997. Matija Bevk absolvoval Fakultu architektury na univerzitě v Lublani, Vasa J. Perović vystudoval Fakultu architektury v Bělehradu, následně pokračoval ve studiu v Nizozemí na Berlageho Institutu architektury a od roku 2010 je profesorem na lublaňské univerzitě.

Úspěšný ateliér získal v posledních letech řadu ocenění doma i v zahraničí, například šestkrát Plečnikovu cenu za architekturu (nejprestižnější národní ocenění), dvakrát Piranesiho mezinárodní cenu, ocenění Mies van der Rohe Award či Kunstpreis Berlin atd. Architekti rovněž často přednášejí a vystavují. Ateliér v současnosti zaměstnává 10 až 12 mladých architektů. V roce 2012 se Matija Bevk a Vasa J. Perović zařadili mezi architekty, jimž věnoval monograficky celé číslo mezinárodní časopis El Croquis.

Více informací naleznete na stránkách ateliéru: http://www.bevkperovic.com

název Blow up – some projects by bevk perović architects
kdy 22. 9. - 21. 10. 2012
kde Galerie Jaroslava Fragnera, Praha