Pokrok krásou. Celoživotní dílo architekta Josefa Hoffmanna představí Muzeum současného umění ve Vídni

Čtvrtek, 24. Září 2020 - 0:22
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Muzeum současného umění ve Vídni si výstavou „Josef Hoffmann. Pokrok krásou“ připomene 150. výročí od narození rakouského architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Výstava, která bude zpřístupněna od 9. prosince, se zaměří na krásu a estetiku, kterou Hoffmann považoval za základní parametr moderní tvorby. 

Josef Hoffmann se narodil v prosinci roku 1870 v Brtnici na Vysočině, studoval ve Vídni na Akademii výtvarných umění a pod vedením Karla von Hasenauera a Otty Wagnera se z něj stal architekt, designér a později sehrál i zásadní roli v rámci vídeňského secesního hnutí. Spolu s Kolomanem Moserem a Fritzem Waerndorfem založil v roce 1903 např. i tzv. Wiener Stadtwerke, Vídeňské dílny, které vyráběly užité předměty na nejvyšší estetické a řemeslné úrovni. Jeho šedesátiletou tvorbu nyní představí Muzeum současného umění ve Vídni v ojedinělé výstavě „Josef  Hoffmann, Pokrok krásou.“ 

Na návštěvníky čeká od 9. prosince více jak 800 exponátů, které se svou formou mohou řadit do oblasti módy, užitého umění, designu i architektury. Všudypřítomnou myšlenkou výstavy je prezentace Hoffmanova vlivu a jeho děl na architekturu. Jako architekt se Hoffmann zabýval především návrhem rodinných domů. Zaměřoval se přitom na to, aby dům vznikal ne jenom jako stavba, ale harmonicky s ní vytvářel i interiéry, které vybavoval předměty navržené jím samým, kolegy pracujícími ve Wiener Stadtwerke nebo spřátelenými umělci. Domy navrhoval tedy komplexně jako gesamtkunstwerk. Známá je např. jeho kolonie na Hohe Warte, která vznikala v době před první světovou válkou. Nejvýznamnější realizací je ovšem palác pro Adolfa Stocleta v Bruselu, který byl v roce 2009 zapsán na seznam UNESCO.  

Josef Hoffmann vytvořil řadu realizací i na území České republiky: dům pro hosty hutí Poldi v Kladně, který financoval ocelový magnát Karl Wittgenstein. Pro rodinu olomouckého bankéře Otto Primavesiho navrhl venkovský dům v Koutech nad  Desnou, který patřil k jeho nejzajímavějším realizacím hned vedle paláce Stoclet. Za zmínku stojí i Hoffmannova tvorba sociálního bydlení ve Vídni. Byl členem skupiny  architektů navrhující tzv. Winarskyhof, jeden z největších komplexů sociálního bydlení ve Vídni. Pro Rakousko navrhl i řadu výstavních pavilonů pro různé mezinárodní výstavy.

Klíčová slova: