Události /

Vídeňské muzeum současného umění MAK uvede výstavu zaměřenou na rodinné domy Adolfa Loose

Vídeňské muzeum současného umění MAK si výstavou „Adolf Loos. Rodinné  domy“ připomene 150 let od narození světoznámého architekta a brněnského rodáka Adolfa Loose. Zaměřená bude na rodinné domy, luxusní vily a venkovní sídla, která Loos často navrhoval pro svou židovskou klientelu či umělce a literáty. K vidění bude výstava od 17. listopadu 2020.

Eurocomm-PR Praha , 21. 9. 2020

Adolf Loos, světoznámý architekt, kritik secese, vídeňský intelektuál i brněnský  rodák. Právě na něj vzpomene Muzeum současného umění ve Vídni výstavou „Adolf Loos. Rodinné domy“, která vedle luxusních vil a sídel nabídne i necelou stovku návrhů a skic včetně vídeňské bytové výstavby. Výstava se tak zaměří na jeho nedokončenou i dokončenou tvorbu. 

U rodinných domů upřednostňoval Loos vždy využití rozlehlých teras a tzv. raumplan. Ten spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Tímto šetrným způsobem zacházení s prostorem vznikl komplikovaný prostorově provázaný systém, který nabízel a stále nabízí vysoký standard bydlení.  Mezi lety 1903 a 1931 vznikly např. domy pro dadaistu Tristana Tzaru, zpěvačku Josephine Bakerovou, českého stavitele Františka Müllera či textilního výrobce Hanse Mollera. Rodinné domy, které Loos navrhl, patří dodnes mezi celosvětově uznávané skvosty 20. století. 

Výstava „Adolf Loos. Rodinné domy“ bude k vidění v MAK ve Vídni od 17. listopadu 2020 do 14. března 2021.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři