První festival stereoskopického filmu v ČR

Datum konání: 08.12.2011 (Celý den)

Úterý, 6. Prosinec 2011 - 1:00
| Napsal:

Nejnovější filmy Wenderse a Herzoga budou hvězdami prvního festivalu stereoskopického filmu v České republice Parallax 2011.

CIANT | Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie zahájí 8. prosince 2011 první festival stereoskopického filmu a videa ve střední Evropě – Parallax 2011. Na programu budou vedle celovečerních 3D filmů již známých režisérů i krátké filmy a videa z prostředí menších nezávislých a uměleckých produkcí a zahraničních S-3D festivalů. Doprovodným programem jednodenního festivalu budou dvě unikátní interaktivní instalace. Projekce a instalace doplní diskuze s předními českými odborníky v oblasti filmu a stereoskopie na téma S-3D jako nová technologie pro umění. Celý program festivalu se uskuteční v pražském kině Lucerna.

Ambicí prvního ročníku festivalu Parallax je otevřít dveře pro nový formát filmu, jaký v současné době nabízí stereoskopické 3D technologie. Z celodenního maratonu krátkých i celovečerních filmů, multimediálních instalací diskuse a workshopu by měl vzejít jasnější obraz o současné světové produkci v oblasti filmu a videa využívající S-3D technologie, které jsou pro diváka velmi atraktivní a přináší nový a komplexní zážitek z běžné návštěvy kina.

Program festivalu Parallax 2011 se zaměří nejen na velké celovečerní filmy filmařských velikánů jako je Wim Wenders a Werner Herzog, ale pokusí se zmapovat i malé nezávislé produkce a videa originálních umělců, kteří s S-3D technologií pracují. Hlavní zájem festivalu Parallax 2011 leží v nově vznikající nezávislé filmové scéně, která se nebojí experimentovat a otevírat nové horizonty stereoskopickým 3D technologiím.

Vedle celovečerního filmu Pina 3D od proslulého německého režiséra Wima Wenderse a novější Jeskyně zapomenutých snů od Wernera Herzoga se v programu premiérově ve 3D představí na příklad i první český stereoskopický dokumentární film mladého režiséra Jana Látala Poselství z Tučína.

Vedle projekcí bude součástí festivalu Parallax workshop Tomáše Petráně o základech a podstatě stereoskopie a jejích možnostech ve filmovém natáčení. Program festivalu doplní diskuze na téma S-3D jako nová technologie pro současné umění, které se zúčastní Tomáš Petráň, filmový kritik František Fuka, Kamil Fila, Přemysl Martínek a další zástupci filmového průmyslu v České republice.

V prostorách kavárny Lucerna se představí dvě autorské interaktivní instalace. První nazvaná Hi Woody! vyšla z dílny CIANTLabu ze spolupráce Andreje Boleslavského a Woodyho a Steiny Vasulky a druhá s názvem The Wonderous Eye Splitter pochází od německého multimediálního umělce Huberta Steinse.

Vstupné na každou projekci je 80 Kč. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně kina.
Aktuální program festivalu naleznete na jeho webových stránkách www.parallax.cz

Parallax 2011
Stereoscopic Video Art Festival
8.12. 2011. Kino Lucerna, Praha

Pořádá: CIANT | Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie.
www.ciant.cz

Festival byl finančně podpořen fondem EU Kultura, Magistrátem hlavního města Prahy a Ministerstvem kultury ČR.
Festival je pořádán v partnerství s Kinem Lucerna.