Revit Open aneb bydlení pro singles očima studentů architektury

Čtvrtek, 24. Březen 2011 - 1:00
| Napsal:

Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze zvítězili v soutěži o nejlepší návrh ekologického bydlení pro singles. Právě téma bydlení pro "singles" bylo předmětem již 4.ročníku studentské soutěže Revit Open 2010.

Společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) slavnostně vyhlásili vítěze 4.ročníku soutěže REVIT OPEN. V rámci letošního ročníku zvítězili studenti Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

REVIT OPEN 2011 - BYDLENÍ PRO SINGLES V LIBERCI
Revit Open 2011

Vítězní studenti navrhli koncepčně vynikající bydlení pro člověka, který programově bydlí sám – tzv. „single“, je mladý, ekonomicky zajištěný, žije aktivním životem a má pozitivní přístup k ekologii. Soutěž byla již tradičně vypsána pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice a zahraniční studenty studující v ČR na stipendium.

1. místo - Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze

Mottem letošního ročníku soutěže o singles byl výrok MUDr. Zbyňka Mlčocha: …“Jsou mladí, zdraví, pohlední, úspěšní ... A žijí sami. Nejen, že se jim nechce do vdavek a ženění, odmítají také soužití "na hromádce". Jsou single. Jsou nezadaní a vyhovuje jim to.“... Tématem soutěže REVIT OPEN 2010 bylo navrhnout bydlení pro singles; zadání však nedefinovalo formu ani rozsah stavby. Vedlejším tématem byl pohled mladých lidí na problematiku singles. Pozemek byl situován konkrétně na střechu existujícího panelového domu v Oldřichově ulici v Liberci. Navrhované bydlení však mělo být zajímavé nejen pro singles. Mělo též za úkol nabídnout současným obyvatelům domu výhody, které by je přiměly nástavbu povolit. Studenti měli tyto výhody ve svém návrhu specifikovat. V návrhu objektu bylo zapotřebí zohlednit minimální provozní náklady a minimální provozní zátěž pro životní prostředí. Studie 3D modelů, vizualizace i dokumentace byly již tradičně vytvářeny v softwarových řešeních firmy Autodesk. Projekt v Revit Architecture pak měl navíc možnost získat od poroty bonus.

„Vítězný návrh autorů Zuzany Retterové a Bořka Němce je studentsky hravý. Autoři se inspirovali karavany a navrhli nezávislé kontejnery na kolečkách. Zajímavá je jejich charakteristika samotných klientů: „singles, kteří chtějí být sami, ale ne osamělí. Singles se nechtějí příliš podřizovat. Touží žít podle svého. Jejich život je nestále v pohybu…“. Přesně tak působí i jejich návrh. Na upravené střeše panelového domu je umístěno 10 barevných boxíků (7 obytných a 3 společné). Dispozice jednotlivých boxíků připomínají kajuty či obytné přívěsy – prostor je maximálně využit. Společné boxíky představují kavárnu, kino a prádelnu,“ uvedla Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB FA ČVUT.

 

„Letos se sešlo o 23 % návrhů více oproti loňskému ročníku. Myslím si, že tomu napomohla již dobrá informovanost účastníků na webu soutěže, neustálá komunikace i během roku a také úspěšný workshop na Technické univerzitě v Liberci. Zde vyznělo zajímavé zjištění, že většina studentů na workshopu jsou tolerantní k singles, ale oni sami uvažují o rodině,“ dodává D. Matějovská.

„V Autodesku celosvětově podporujeme studenty v přípravě na jejich budoucí povolání,“ říká Patrik Minks, předseda poroty soutěže REVIT OPEN a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „Přípravu studentů ovlivňují stále nově vznikající normy a omezení, mezi které patří například směrnice Evropské unie z minulého roku, podle níž bude možné po roce 2020 stavět pouze domy s minimální spotřebou energie. Naše společnost umožňuje studentům přístup k nejmodernějším technologiím, učí je trvale udržitelnému rozvoji, posiluje jejich konkurenceschopnost a vede je k ochraně životního prostředí.“

2.místo - Radek Trojan a Vratislav Zíka z FAST VUT a FA VUT v Brně

3.místo - Bc. Vojtěch Miler z FA ČVUT v Praze

„Nástroje, které studenti pro své návrhy použili, jsou součástí softwarového řešení BIM (informačního modelu budovy), který usnadňuje náročný způsob práce a spolupráce řady profesí – od návrhu a jeho simulací, vizualizací, přes výstavbu až po provoz budovy,“ dodává P. Minks.

Na 2. místě se umístili studenti Radek Trojan a Vratislav Zíka z FAST VUT a FA VUT v Brně a 3. místo obsadil Bc. Vojtěch Miler z FA ČVUT v Praze. Autoři nejlepších návrhů získali ceny ve formě plně komerční softwaru firmy Autodesk, notebooku a digitální zrcadlovky. Zvláštní cenu MOLABu, Kabinetu modelového projektování FA ČVUT, obdrželi za nápadité řešení:
Bc.Martina Svobodová, Bc.Jan Císař, Bc.Kateřina Frejlachová z FA ČVUT v Praze a
Natália Javorská, Stanislav Bažant z FA ČVUTv Praze.

 

Zvláštní cena MOLABu- Bc.Martina Svobodová, Bc.Jan Císař, Bc.Kateřina Frejlachová z FA ČVUT v Praze

 

Zvláštní cena MOLABu - Natália Javorská, Stanislav Bažant z FA ČVUTv Praze

Výstava nejlepších soutěžních návrhů proběhne ve dnech od 23. 3. do 4. 4. 2011 v prostorách atria budovy Danube House v Karlíně (Karolinská 650/1, Praha 8). Více informací o soutěži a online katalog prací lze nalézt na www.revitopen.cz.

Klíčová slova: