Winternitzova vila se po pěti letech otevře veřejnosti

Datum konání: 17.02.2017, 08:00 - 23.02.2017, 18:00

Čtvrtek, 16. Únor 2017 - 8:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Výstavy, divadelní předtsavení, přednáška o arcgitektuře - to vše vás čeká ve Winternitzově vile.

Ve vile - jak zní oficiální název akce, proběhne v rámci otevření současně i výstava uměleckých děl více než dvaceti autorů napříč žánry. V prostorách budou rozmístěny sochy, obrazy,  fotografie, skleněné objekty. V jedné z místností nebude chybět ani videomapping. Půjde většinou o díla současných tvůrců například Michala Cimaly, Denisy Grimmové, Miroslava Liederhause, Petra Voříška, Tomáše Havránka, Pavla Smolíka a dalších. Třicátá léta bude reprezentovat slavná sochařka Hana Wichterlová.

  „Vilu otevíráme veřejnosti teprve potřetí. Poprvé se podobná akce konala v roce 1999 v tenkrát ještě zdevastované budově a měla přiléhavý název „Díra nedíra“. Podruhé se podařilo otevřít vilu pro veřejnost již po rekonstrukci v roce 2012.“, říká organizátor akce, pravnuk Josefa Winternitze, David Cysař.

Speciálně pro toto otevření je připravena místnost věnovaná historii vily: „ Nedávno jsem našel několik osobních věcí po pradědečkovi. Kromě nich zde uvidíte například rodinnou korespondenci s architektem Loosem a Lhotou, žádosti o navrácení majetku po návratu z koncentračního tábora, původní plány vily, či fotografie majitelů z třicátých let.“, dodává Cysař. 

Kromě výtvarného umění ožije vila o víkendu divadlem. Těšit se můžete i na přednášku o architektuře PhDr. Vladimíra CZUMALA, CSc.  

Doprovodný program akce „VE VILE 2017“
 
Sobota 18.2. 2017 od 19:00
Divadelní večer Katedry autorské tvorby a pedagogiky fakulty DAMU. Těšit se můžete na autorská minipředstavení a autorská čtení v zákoutích a pokojících Winternitzovy vily.
 
Neděle 19.2. 2017 od 19:00
Divadelní představení s názvem “Velkolepá maličkost”.
Chodíte po krásné historické budově a představujete si bytosti, které tu žily? Jak se vyvíjel osud Winternitzovy vily a jejich majitelů?
Autorky představení: Anna Dosoudilová Šimáková a Vilma Klepková
 
Druhým bodem nedělního programu budou Kafkovy fragmenty opět v podání studentů Katedry autorské tvorby a pedagogiky.
 
Pondělí 20.2. 2017 od 19:00
Přednáška PhDr. Vladimíra CZUMALA, CSc. s názvem “Kolem Winternitzovy vily”.
Jak Adolf Loos ovlivnil českou architekturu? Do jaké situace jeho dílo v Praze vstupovalo?