Novinky a názory / zprávy

Reportáž z přednášky Winternitzovy vily

Přednáška o architektuře od PhDr. Vladimíra Czumala, CSc. s názvem “Kolem Winternitzovy vily” nebyla o vile, nebyla o jejím bezprostředním okolí a nebyla ani o Adolfu Loosovi. O čem tedy byla? Na to jsem se ptal sám sebe taky.

Tomáš Kodet , 22. 2. 2017

Omezená kapacita 60 míst byla zárukou exkluzivní události na výjimečném místě v dobré společnosti. A naše redakce u toho samozřejmě nemohla chybět. Počáteční strach z dlouhé fronty vzápětí vystřídaly obavy, zda ještě budou volné vstupenky k rezervaci. Naštěstí byly, ale ne nadlouho. Kapacita byla naplněna už druhého února, tedy osmnáct dní před začátkem přednášky. Takový nápor, myslím, nečekali ani pořadatelé.

Vzhledem k tomu, že se jedná o stavbu s vysokými architektonickými kvalitami, jsem čekal červené koberce a napomínání byť jen při našlápnutí na původní parkety. Nic takového se ale nedělo. Překvapila mě hned šatna, kterou jsem sice podle dispozice očekával, netušil jsem ale, že bude sloužit hostům přednášky. Příjemně jsem byl překvapen také improvizovaným barem: káva, víno, pivo a nechyběly ani limonády. Krásná architektura, dokonalý detail, dobré pití a příslib exkluzivní přednášky? Co víc si přát?

Přednáška o všem, co se dá k pojmu Adolfa Loose přiřadit, a nejen to

Už v úvodu nám pan doktor Czumala oznámil, o čem přednáška nebude. Ocenil jsem, že spíše než fakta, která tak trochu všichni známe, se nám snažil přiblížit to, jaký Loos byl. To ovšem bylo všechno, co nám o autorovi stavby prozradil. A o vile samotné jsme se nedozvěděli skoro nic. Poslechli jsme si místo toho přednášku o kontextu doby, o dílech, která se v Evropě v té době navrhovala, o české architektuře a její frustraci po první světové válce a o ekonomických a sociálních problémech doby, které se v architektuře samozřejmě reflektovaly.

„Bylo pro mě zajímavé vidět a slyšet všechno takto v kontextu. Nikdy jsem si neuvědomil, jak třeba v Holešovicích najdeme kousek od sebe poslední projevy pseudoslohů a zároveň funkcionalismus, oboje přitom vlastně přibližně ze stejné doby. Dozvěděl jsem se i o několika zajímavých stavbách, které jsem neznal, např. o Gočárových chaloupkách na letišti,“ prozradil nám své dojmy jeden z posluchačů.

Výstava ve vile, ale nikoli o ní

Ačkoli se běžně před vstupem tvořili dlouhé fronty, výstava byla zpřístupněna i po přednášce. Díla 22 umělců, čítající fotografie, obrazy, postprodukce, sochy, instalace a kompozice, byla ze soukromých sbírek. To vše vedle původních vestavěných skříní, žlutě orámovaných oken a pestrou výmalbou.

Umělci, kteří ve vile vystavují, jsou: Bouda Marek, Berkovič Pavel, Cimala Michal, Cysař David, Cysař Stanislav, Čápová Bara, Daňhel Honza, Dubovský René, Grimmová Denisa, Havránek Tomáš, Hon Štěpán, Jan Pjena Novotný, Liederhaus Míra, Mazurek Ferda, Mazurková Bára, Ondřej Bouška a Jáchym Kliment, Prokůpek Lukáš, Schilders Veronika, Smolík Pavel, Voříšek Petr, Wichterlová Hana.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři