Architektonické ocelové prvky

Pondělí, 8. Únor 2010 - 1:00
| Napsal:
Architektonické ocelové prvky jsou jednou z cest, kterými se vydává architektura 21. století. Ocelové pletené tkaniny a sítě, drátěné sítě s lankem, svařované mřížky z profilových drátů, perforované materiály a tahokov patří ke komponentům, s nimiž současní architekti i realizátoři staveb stále častěji počítají.

K typickým příkladům využití architektonických ocelových prvků v České republice patří například opláštění prosklené fasády budovy společnosti Fortell v Lanškrouně, jehož realizátorem je společnost Progress Moravia se sídlem v Ostravě. Tato společnost, která je členem polské průmyslové skupiny Progress Industry Group, je jediným výrobcem a dodavatelem těchto architektonických prvků v České republice. Nabízí nejen ucelený sortiment architektonických ocelových a drátěných prvků vlastní produkce, ale také jejich montáž.

Architektonické ocelové prvky se uplatňují jako součást exteriéru, interiéru i detailu. V oblasti pláště budov jde o obložení stěn, protihlukové a protisluneční bariéry, venkovní žaluzie a rolety, balkónová a schodišťová zábradlí, venkovní schodiště a zakrytí venkovního odvodnění atd.

Materiály a jejich povrchová úprava

Společnost Progress Moravia používá nerezovou ocel AISI 304 na výrobky pro interiér a nerezovou ocel AISI 316 pro exteriéry, dále ocel třídy 11, hliník, měď a mosaz. Nerezová ocel může být standardní, chemicky mořená nebo elektrochemicky leštěná. Konstrukční ocel se dodává ve variantách Corten (s efektem přírodní rzi, což je v poslední době velmi žádaná povrchová úprava), s galvanickým či žárovým pozinkováním nebo s úpravou Komaxit, aj. Hliník je buď přírodní nebo anodicky oxidovaný (eloxovaný).

Systémy montáže

Pro každý typ sítě či mřížky existuje již ověřený montážní systém, který je individuálně volen podle účelu použití a daných podmínek stavby. Systém napnutí je používán především u sítí s lankem. Pro upevnění do rámu jsou vhodné sítě z pevných drátů a svařované mřížky. Jednoduché univerzální upevnění umožňuje montážní systém pomocí upevňovacích a montážních prvků.
 

Variabilita a flexibilita

K pleteným sítím a tkaninám Astro Wave z produkce Progress Moravia patří sítě z pevných drátů, které lze vyrobit s různou kombinací velikosti ok a různým průměrem drátu, z různého materiálu. K výhodám pletených sítí s lankem Sagittarius a Saturn patří možnost tvarování. Použití je velmi široké - od rozsáhlých opláštění fasád budov až po různé designové prvky. Šířka sítí a tkanin dosahuje až 4 m.

Do skupiny nazvané Screen Deco patří svařované mřížky z profilových drátů, které jsou tvořeny profilovými dráty typu Sb nebo D navařenými na různé typy nosníků. Díky výrobě na plně automatických, počítačem řízených strojích jsou dodrženy i ty nejnáročnější technické parametry a minimální tolerance. Jde o výrobek hight-tech technologie. Jedinečnost těchto mřížek spočívá v neomezených variantách realizace a v jejich velké pevnosti. Konečné opracování formátů je prováděno vodním paprskem. Typy mřížek se liší velikostí použitého drátu a velikostí štěrbiny – podle účelu použití. Mohou sloužit jako ventilační mřížka, pochozí mřížky k zakrytí topných systémů, mřížky klimatizace či jako rohožky.

Drátěné ocelové sítě a tkaniny ze skupiny Astro Wave i svařované mřížky ze skupiny Screen Deco jsou využívány v exteriérech a interiérech i jako designové prvky a detaily. Jejich využití je opravdu široké. Vše záleží na tvůrčí invenci architektů a realizátorů staveb a na jejich chuti vyzkoušet neotřelé architektonické prvky.

Lenka Gulašiová, www.progress-moravia.cz

Klíčová slova: