Ateliér ZETTE rozdělil uzavřený rodinný dům do dvou částí s atriem

Pondělí, 12. Listopad 2018 - 7:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na otevřené louce na okraji Pardubic vyrostl netradičně řešený rodinný dům od ateliéru ZETTE. Původní úkol se sice týkal pouze navržení interiéru do již připraveného projektu, od něj se však nakonec zcela ustoupilo a architekti přišli s novým řešením celého domu. Oddělili noční a denní zóny do samostatných hmot, které vzájemným posunutím navíc vytvářejí prostor polosoukromého atria.

RD Staré Hradiště, ZETTE ateliér © ZETTE ateliér
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Zdeněk Balík
Ateliér ZETTE atelier
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Pardubice - Staré Hradiště
Datum projektu 2011
Datum realizace 2015

Zadáním byl návrh interiéru obývacího pokoje, do již naprojektovaného bungalovu. Projekt byl ovšem tak špatný, že by mu správně umístěná pohovka stejně nepomohla. Na další schůzce jsem tak nepředstavil návrh interiéru, nýbrž celého domu. Po 3 hodinách se hodil starý projekt do koše a začal se projektovat nový. 

Na konci Pardubic. V prostředí bez kontextu. Na otevřené louce, kde hranice pozemkuje zatím jen imaginární linka. Zde se těžko na něco reaguje. Proto je dům otevřen sám do sebe, vytváří polosoukromí prostor ve formě otevřeného atria.

Objekt je velice jednoduchý. Vychází z myšlenky, že si klient bude vše dělat svépomocí. Dispoziční i konstrukční stránka je tak uzpůsobena tomuto záměru. 

Dům tvoří 2 oddělené hmoty. Rozdělené na denní a noční část. Mezi sebou je pojí skleněný krček, který je zároveň hlavním komunikačním bodem.