Cenu Olověný Dušan za nejlepší studentský projekt na FA ČVUT získalo komunitní centrum od Kristýny Vyslychové

Pátek, 5. Duben 2019 - 9:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na konci března proběhlo v pražském prostoru CAMP slavnostní vyhlášení studentských cen Olověný Dušan, které každoročně oceňují nejlepší architektonické a designérské projekty studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze. V porotě kategorie Architektura letos zasedli Richard Sidej (předseda), Monika Cihlářová, Lukáš Kordík, Jan Veisser a Štěpánka Šmídová. Porotci posuzovali přes tisícovku projektů celkem ze čtyřiceti ateliérů, z nichž nominovali 10 prací. Jako nejlepší architektonický projekt uplynulého roku porotci vyhlásili Komunitní centrum pod Nuselským mostem od Kristýny Vyslychové z ateliéru Ondřeje Císlera. 

Komunitní sportovní centrum pod Nuselským mostem, vizualizace, Kristýna Vyslychová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Kristýna Vyslychová
Škola FA ČVUT v Praze
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 4 - Nusle
Datum projektu 2019

Nuselské údolí má jako svou naprostou dominantu Nuselský most, který prochází přes celé Nuselské údolí. Navrhované komunitní centrum je navrženo jako solitér přímo pod Nuselským mostem s využitím ploché střechy pro podpoření střešní krajiny v území. Pro dotvoření celkového prostorového konceptu jsou doplněny nedokončené východní bloky novou zástavbou. Jako solitérní dům má jasně danou pozici vymezenou náměstím. Náměstí je zpevněné velkoformátovou dlažbou. Konstrukce centra je betonový skelet, fasadá je tvořena polykarbonátovými panely. 

Jednotlivé funknce jsou rozděleny do jednotlivých podlaží. Vzdělávací a volnočasové centrum je umístěno v druhém podlaží. Ostatní patra jsou pak vyhrazena sportu. V parteru se nachází kavárna a multifunkční společenský sál. Plochá střecha je využita pro basketové hřiště, které je obklopeno zvýšenou konstrukcí se sítí, a také pro letní kino. Vzdělávací a volnočasové centrum funguje na základě jednotlivých kurzů spolu se svými lektory. Jedná se o kurzy jako například zlepšování počítačových znalostí, jazykových schopností, sebereprezntace, trénink paměti pro seniory, marketing apod. Nabízí také pomoc při hledání zaměstnání. 

Sportovní část centra tvoří jedna velká a malá tělocvična spolu s menšími místnostmi pro fitness a sportovní kurzy. Obě tělocvičny jsou multifunkční a dají se využít pro různé příležitosti. Pomocí kruzů, keré probíhají celý den, je budova živá a je schopna přitáhnout lidi z širšího okolí. 

Celý koncept komunitního centra je tedy založen na co největší variabilitě a multifunkčnosti, aby se zde mohly odehrávat veškeré společné aktivity a aby si zde každý našel to svoje.