Černý dům ukotvený ve vzduchu

Čtvrtek, 13. Červenec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Česká cena za architekturu 2017

Černý létající dům se vznáší pod obloukem zbylé části starého železničního mostu. Budí pozornost, láká k návštěvě a vyvolává otázky. Černý létající dům je instalací, která je tvořena obytnou místností s kamny a podkrovním patrem na spaní. A letos je nominován na Českou cenu za architekturu.

Létající černý dům, H3T architekti, foto © H3T architekti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vít Šimek, Štěpán Řehoř
Ateliér H3T architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Pardubice
Datum realizace 2016
Kategorie soutěže: 

Objekt je zavěšen na několika ocelových lanech. Součástí instalace je žebřík, který je ukryt v okolí. Je tak trochu hlavolamem, který podněcuje kolemjdoucí k přemýšlení. Svým archetypálním ztvárněním doplňuje tajemnou atmosféru vojenského areálu. Formální řešení je lapidární. Výsledný obraz téměř pitoreskní. Místo jsme vybrali kvůli jeho atmosféře a doporučil ho Tomáš od nás z atelieru, který pochází z Pardubic.

Je to fajn, že mají ve městě takovouhle džungli pár minut od centra. Bude zajímavé sledovat co se v areálu začne odehrávat po převedení z armády do majetku města. Inspirovala nás opuštěná okolní krajina se starými mosty, které tu zbyly po armádě. Vytvořili jsme instalaci, která svým strohým ztvárněním vtipně reagovala na tajemnou atmosféru prostředí. Doufali jsme, že přinese třeba nějaké zajímavé zážitky nebo pocity, ale že to vlastně bude všem spíš jedno. Nakonec však černý dům zmizel po 39 dnech od instalace po výzvě k odstranění.