Dánové postavili první dům na světě z biologického odpadu

Čtvrtek, 11. Leden 2018 - 23:41
| Napsal:

Historicky první stavbu zhotovenou z biologického odpadu navrhlo dánské architektonické studi EEN TIL EEN. Posouvá hranice udržitelné architektury využitím čistě přírodních materiálů, jako je tráva, seno nebo mořská řasa. Zemědělský odpad tak dostává druhý život ve formě domu s příjemným současným výrazem.

Biologický dům, EEN TIL EEN © EEN TIL EEN
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér EEN TIL EEN
Světadíl Evropa
Země Dánsko
Město Middelfart
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 145.00m2
Poznámka

Konstrukce: panely z lisované slámy

Izolace: mořské řasy, len, dřevěná
vlákna

Střecha: pryžová membrána rostlinného původu

Fasáda: dřevo s ekologickou impregnací

Energie: fotovoltaické články a baterie s využitím slané vody

Odpadní voda: systém biologického
čištění

 

Pilotní projekt dánského studia EEN TIL EEN je ukázkou funkčního konceptu bydlení 21. století. Vychází z aplikace nové digitální technologie a čistě biologických odpadových materiálů. Právě ty by mohly do budoucna nahradit dnes běžně používané materiály.

Biological

Dům má kromě své primární funkce sloužit také jako inspirace pro efektivní zpracování odpadu a podporu lokální ekonomiky.

Biological

Projekt svým inovativním pojetím nabízí odpovědi na aktuální otázky týkající se klimatických změn a globální krize bydlení. A to pomocí propojení digitální výrobní technologie a „upcyklování“ odpadu. Biologický dům je tak skvělou ukázkou dostupného, zdravého a udržitelného domova.

Biological

Každá budova navíc může být uzpůsobena na míru majiteli a zároveň je možné ji kdykoliv demontovat a postavit na jiném místě.

Biological

„Byl to dlouhý projekt, během jehož plánování a výstavby jsme se toho spoustu naučili,“ uvedl hlavní architekt Kim Christofte pro Designboom. „S radostí jsem sledoval celý proces, jak tým postupně řešil nečekané problémy až po otevření dveří této unikátní stavby veřejnosti.“

Biological

Projekt vznikl za podpory dánského ministerstva životního prostředí, které pro něj uvolnilo prostředky z fondu pro ekologickou výstavbu.