Dřevostavba se střechou do vrtule

Středa, 7. Červen 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Útulně zabydlená dřevostavba v okolí Hradce Králové nabízí široký výhled do okolí. Zajímavá je především svou formou, sedlovou střechou s hyperbolickým zakřivením. Na průčelní fasádě zaujme kombinace materiálů. Zatímco dřevěné latě jsou kladeny horizontálně, kovový obklad středové části domu má vertikální strukturu. tyto dva protiklady spojuje kámen, který se svoji zdánlivou nepravidelností balancuje mezi vertikálními a horizontálními linemi.

Dřevostavba od GEBAS atelier, FOTO: © GEBAS atelier architects
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Miroslav Gebas
Ateliér GEBAS atelier architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Hradec Králové
Datum projektu 2013
Datum realizace 2016
Užitná plocha 160.00m2
Plocha pozemku 2 000.00m2

Exteriér a interiér domu může mít nekonečně podob, podle toho, jaký je životní styl, vkus a preference jeho majitelů. Do jeho podoby se neodmyslitelně promítá i okolní krajina a kontext místa. Podle těchto specifik architekt dům a jeho podobu vždy projektuje. Hlavním cílem majitelů této dřevostavby bylo vyměnit ruch velkoměsta za klid malé vesničky, žít zdravě v blízkosti lesů, venkovských chalup a mít možnost jezdit do práce na kole.

Vybrali si proto klidnou lokalitu a preferovali přízemní, nízkoenergetický dům, ve kterém budou převažovat přírodní materiály.

Exteriér domu

Dům má kamenný, dřevěný a kovový obklad (střecha i fasáda), vše je v naprosté harmonii a zapadá do mírně zvlněné krajiny. Střecha je sedlová, atypická a je vidět jen z určitých pohledů na dům. Je otevřená až do štítu, mírně se stáčí do vrtule (hyperbolické zakřivení) a vytváří v interiéru dojem velkého prostoru.

Útulný interiér

Celý interiér této přízemní dřevostavby je navrhovaný na míru s ohledem na jeho atypické tvary. Obytný prostor je otevřený do krovů, kde je umístěna galerie s pracovnou, a je oddělen od vstupní haly prosklenou stěnou. Srdcem domu je otevřený prostor s krbem (krbová vložka na míru doplněná přírodní betonovou stěrkou) volně navazující nadčasovou kuchyní v bílém lesku do tvaru písmene U, s pracovní deskou z přírodního kamene a dřeva.

Drásané smrkové dřevo je použité na jídelní stůl a lavici. Dalším zajímavým prvkem v interiéru je dominantní dřevěné schodiště, které vede na horní galerii s pracovnou. Dům má dvě terasy a velké prosklené plochy, které interiér krásně prosvětlují denním světlem. Západní terasa nabízí propojení domu s bazénem, zahradou, posezením a výhledem do přírody. V chladnějším období ji tak lze využívat jako tu teplejší variantu pobytu venku. Východní terasa, naopak naskýtá výhled na golfové hřiště, a v létě se zde majitelé mohou ukrýt před horkým sluncem. 

V interiéru převažují decentní odstíny - šedá, bílá, smetanová - které doplňuje dřevo: masivní smrk s drásaným a páleným povrchem. Podařilo se také skombinovat přírodní masivní materiály s moderními lesklými povrchy. Tmavě hnědá skvěle vyvažuje neutrální světlejší odstíny, dřevo zase kámen, kov a sklo.

 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.