Kaple ticha - Kamppi

Pondělí, 5. Březen 2012 - 1:00
| Napsal:

Kaple Kamppi se nachází na jižní straně rušného náměstí Narinkka v centru Helsinek a nabízí příležitost ke ztišení a zklidnění na jednom z nejrušnějších míst Finska.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Kimmo Lintula, Niko Sirola, Mikko Summanen
Ateliér K2S Architects Ltd.
Stavebník město Helsinki
Světadíl Evropa
Země Finsko
Město Helsinky
Ulice, číslo náměstí Narinkka
Datum realizace 2012
Zastavěná plocha 300.00m2

Zakřivená dřevěné fasáda této malé sakrální stavby splývá s reliéfem města. Jemně tvarovaný interiér kaple přitom přináší návštěvníkům pocit bezpečí a úkrytu před rušným životem uprostřed města.

Ke kapli je možné se dostat ze všech stran. Směrem od ulice Simonkatu se dojde na malé náměstí sousedící s náměstím Narinkka. Odtud vede schodiště dolů ke vstupu do kaple. Vchody jsou umístěny ve dvou skleněných fasádách čelících směrem k náměstí a k budovám Lasipalatsi.

Hlavní loď je v centrálním dřevěném prostoru, přičemž vedlejší místnosti jsou umístěné v prostoru otevřeném směrem k náměstí. Vstup může sloužit také k výstavním účelům a pohybují se zde duchovní a sociální pracovníci.

V klidném sakrálním prostoru se živá městská čtvrť jeví vzdálená. Ladnost zakřivených ploch a teplé materiály definují celkový charakter kaple. Její vnitřní stěny jsou postaveny z tlustých olejovaných olšových prken a nábytek je též z masivního dřeva.

Fasády jsou vyrobeny na zakázku z horizontálních kloubově spojených lamel ze smrkového dřeva, které jsou ošetřeny pigmentovaným transparentním nanotechnický voskem. Konstrukce je postavená z lepeného laminovaného dřeva řezaného na CNC strojích (počítačem řízené obráběcí stroje).

Klíčová slova: