Mezonetový byt v Holešovicích

Pondělí, 7. Září 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektky z pražského studia Mooza ukazují, jak se vypořádat s velmi omezeným podkrovním prostorem. Tentokrát jde o realizaci interiéru malého bytu v Holešovicích.

Mooza architecture, Interiér mezonetového bytu v Holešovicích - foto © Robert Žákovič
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Klára Císařovská, Petra Bíšková
Ateliér Mooza architecture
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 7 - Holešovice
Datum projektu 2012
Datum realizace 2014
Užitná plocha 40.00m2

Malé a proměnlivé. Dvě klíčová slova, která charakterizují návrh interiéru podkrovní mezonetové garsonky. Daný prostor je sice velkorysý na výšku, nicméně co se týče půdorysné plochy, tak je spíše skromnější. Výzva tedy byla – najít zde místo pro spaní, vaření, stolování, posezení s přáteli nebo u filmu, pracovní stůl a v neposlední řadě na uložení mnoha věcí, které patří k aktivnímu životu. Řešení jsme nalezli v proměnlivosti a jednoduchosti prostředí.

Základním prvkem jsou zde schody – truhlářský prvek na míru, který plynule navazuje na typovou kuchyni. Ve schodech se ukrývají spížní zásoby, pračka a poskytují tolik nezbytné úložné prostory. Jako sezení jsme volili sedací pytle, které lze variabilně přesouvat po místnosti. V kombinaci se sklápěcím stolkem vytváří možnost jak pro posezení u večeře, tak pro sledování filmu na velkém plátně. Horní patro je od spodního odděleno bílými roletami, které lze dle potřeby vytáhnout. Za roletami se v horním patře skrývá pracovní stůl a postel. Postel má za zády další skříň na míru a je kombinací peřiňáku, knihovničky a otevřených nik jako odkladních ploch. To vše přisvětleno střešními okny.