Minimalistický měděný dům

Čtvrtek, 30. Květen 2013 - 0:00
| Napsal:

Jednou z důležitých stránek tohoto projektu bylo dosažení podstaty minimalistické formy. Pro dosažení tohoto cíle jsme se rozhodli použít stejný materiál pro střechu i fasádu. Je proto snadno pochopitelné, že materiál střechy diktoval použití materiálu na vertikální stěny. Tak vykrystalizovalo celoměděné řešení. Kromě toho je výhodou použití mědi také to, že se jedná o krásně a variabilně stárnoucí materiál.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Radu Teaca
Generální dodavatel Valcon Roofs S.R.L.
Světadíl Evropa
Země Rumunsko
Město Sibiu
Poznámka

Použitá měď: klasická

Dalším cílem bylo dosáhnout harmonického začlenění stavby do okolí pozemku. Sibiu je staré město s dobře definovaným centrem se středověkými budovami, nejpozději z období renesance a baroka. Proto jsme se snažili přizpůsobit stávajícím archetypům rámovím střechy, proporcemi oken a prostorem mezi nimi.

V duchu jednoty projevu byly plot i brána vyrobeny z oxidované oceli, chráněné bezbarvým lakem.

Díky přítomnosti atria v jádru budovy je uvnitř domu plynulý, kontinuální prostor. Atrium rozděluje objekt do dvou částí, posunutých o půl patra. Tímto způsobem se nám podařilo umístit "veřejné" funkce do ulice (hala, obývací pokoj) a "soukromé" směrem k zadnímu dvorku. Kvůli ochraně soukromí se také místnost s vířivkou a další, s instalací domácího kina, nachází v suterénu, s orientací do velkorysého anglického dvorku.

Pro zvýraznění efektního vnitřního prostoru byla použita většinou bílá, takže vnímání barev neinterferuje s vnímáním samotného prostoru.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org