Modulární, digitálně řízený rodinný dům

Čtvrtek, 7. Květen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, překlad: Štěpánka Svobodová

Majitelé tohoto jedinečného domu si přáli digitální objekt, který by respektoval okolní krajinu, jíž si zamilovali. Architektonický ateliér NOEM pro ně navrhl moderní pasivní dům, který byl během deseti týdnů připravený k nastěhování.

NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
Fotoalbum: 
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
NOEM, Eco-house 3.0 - foto © Noem
Katalogový list: 
Ateliér NOEM
Světadíl Evropa
Země Španělsko
Datum realizace 2014
Užitná plocha 96.00m2

ECO-HOUSE 3.0 je bioklimatický a technologický dům, postavený v rekordním čase za 100% využití digitálního procesu. Vyznačuje se moderním a útulným designem spolu s vysoce vyspělou technologií, která umožňuje plnou automatizaci aplikovatelnou prostřednictvím smartphonu, a dosahuje maximální energetické efektivity.

Majiteli tohoto ekologického domu jsou manželé, kteří po dlouhém vysoce pracovně aktivním životě začali upřednostňovat čas strávený s přáteli a kontakt s přírodou. Celá léta snili o malém přístřeší v oblasti Serra Espadà (Castellón – Španělsko). A jednoho dne se rozhodli, že si svůj vysněný domek postaví za využití dřevěného prefabrikovaného modulárního systému, aby se celý proces výstavby urychlil, aby byl co nejčistší a v neposlední řadě aby se maximalizovala energetická efektivnost a celkový komfort. Lákala je možnost navrhnout dům prostřednictvím digitalizovanéhp procesu, aby pak měli k dispozici flexibilní konstrukci, kterou by v případě potřeby mohli transformovat.

Tento ekologický dřevěný dům je 100% digitální: návrh, projekt, výrobní proces i řízení a užívání domů je řešeno digitálně. Digitalizace nám umožnila navrhnout „na míru šitý“ bioklimatický a inteligentní dům a během procesu výroby odesílat digitální cestou jednotlivé navržené díly přímo k digitálním řezacím strojům bez propojovacího lidského faktoru. Výsledkem je efektivní a udržitelné bydlení v každém slova smyslu: „Ekonomická udržitelnost“ znamená, že jsme ušetřili čas a vyvarovali se chyb během výrobního procesu a současně nepřetržitě celý proces optimalizovali. „Udržitelnost environmentální“ byla dodržena prostřednictvím intenzivního využívání místních obnovitelných stavebních materiálů a efektivního využití energie.

Digitální život domu

Celý dům je propojený prostřednictvím internetu, dokonce i vypínače jsou řešeny bezdrátově a můžeme je tedy přemísťovat po domě, nebo měnit jejich funkci v systému. Zavlažovací systém pracuje na základě vlhkosti půdy a předpovědi srážek a mechanická ventilace dokáže detekovat, když je koncentrace CO2 příliš vysoká, a obnoví vzduch uvnitř objektu. Systém osvětlení může být synchronizovaný s rozvrhem událostí v majitelově kalendáři a může být naprogramovaný prostřednictvím GPS nebo detektorů, aby se aktivoval a uvítal ho, když dorazí domů. Centrální řídící jednotka automaticky zatahuje a roztahuje žaluzie a zvětšuje či snižuje jejich sklon na základě předpovědi počasí, aby se docílilo požadované teploty s minimálním vynaložením energie.

Konstrukční a dispoziční řešení

Dům tvoří dva prefabrikované dřevěné moduly sestavené přímo na stavební parcele. Celková výměra je 96 m2. Při příchodu nás vítá rozlehlá veranda s velkými automaticky řízenými markýzami přivrácenými k jihu s výhledem na Serru. Ve větším modulu (9 x 4,5 m) je umístěn obývací pokoj s kuchyňským koutem propojený s verandou velkými posuvnými okny, čímž se spojí dva prostory v jeden.

V druhém modulu (9 x 3 m) je ložnice, koupelna a flexibilní pracovna, která se dá přeměnit v dvoulůžkový pokoj. Moduly jsou zkonstruované z pevných konstrukčních dřevovláknitých panelů o tloušťce 81 mm. Dřevovláknité panely o tloušťce 16 cm tepelně izolují celý plášť. Na odvětrané fasádě jsou coby obklad použity modřínové palubky, které v kombinaci s hladkým bílým rámem a velkoformátovými okny s vnějšími žaluziemi vytvářejí charakteristickou vnější tvář domu. Uvnitř vidíme kombinaci dřevěných trámů, parketových podlah a bílých stěn.

Digitalizace nám umožnila informovat o navrhování klienta prakticky nepřetržitě. Stejný 3D model, používaný k navrhování a výrobnímu procesu, se používal k vytváření virtuálních prohlídek uvnitř domu. Majitelé domu si tedy mohli své budoucí útočiště prohlížet na tabletu, jako kdyby hráli nějakou počítačovou hru. Pro vyprojektování tohoto prefabrikovaného domu jsme vygenerovali 3D BIM model. Každičký materiál i každičký nejjemnější detail byl na milimetr naprogramovaný a dokonce i jednotlivé konstrukční sekvence byly nasimulovány, jako by dům byl na výrobní lince. V modelu je zkrátka zahrnuto naprosto všechno: každý vrut, každý šroubek, každý spoj, každé dveře, veškeré okenní detaily a rozměry, dokonce i každý jednotlivý pant podle svého výrobního čísla. Žádný prostor pro improvizaci!

Celý projekt byl pak poslán přímo do CNC (Computer Numerical Control) strojů, které využívají laserového řezání k zajištění naprosté přesnosti. Každý dodavatel obdržel kompletní podklady pro výrobu jednotlivých částí, čímž se minimalizoval prostor pro případné chyby. Digitální proces propojuje výrobní proces s projektem, architekt se zde stává stavebníkem a má proces výstavby plně pod kontrolou.

Sestavování v celek

Prefabrikovaný dům dorazil na určené místo na dvou nákladních autech, z nichž každý vezl 3D modul s veškerým příslušenstvím, truhlářskými i tesařskými pracemi, kuchyní a koupelnou. Sestavení domu přímo na parcele trvalo šest dní. Digitální proces umožnil i digitalizaci smontování a během celého procesu se nevyskytly žádné problémy, nebereme-li v úvahu hledání útočiště pro místní včely.

Závěr

Ekologický dřevěný dům 3.0 je navržený a vyrobený na míru a v rekordním čase na základě digitální technologie s využitím 3D modelu. A všechno tak, abychom nezapomínali na pohodlí a design.

A konečně, dům umožňuje okamžitý vzdálený přístup k veškerým datům pro efektivnější a pohodlnější použití. A o tom právě náš klient snil.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.