Nové se starým nesoupeří

Úterý, 1. Listopad 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Za rozeklanou strukturou staré cihelné zdi v Mníšku pod Brdy vyrostl pravidelný dům s hladkými bílými povrchy. Studio under-construction architects postavilo svůj návrh na silném, ale příjemném kontrastu, kdy do nového celku zapojilo kus historie. Skrze velké prosklené plochy oken pak do interiéru vstupuje jedinečná atmosféra místa.

under-construction architects, Rodinný dům v Mníšku pod Brdy – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vladimír Vašut, Erika Vašutová
Ateliér under-construction architects
Spolupracovníci Martin Mihály, Ludmila Malá
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Mníšek pod Brdy
PSČ 252 10
Datum realizace 2014
Užitná plocha 178.00m2
Zastavěná plocha 130.00m2
Plocha pozemku 1 110.00m2

Hned první dojem z pozemku zásadně ovlivnil návrh. Krásná stará zeď, mírně se svažující terén k jihu, ukončený potůčkem, s výhledem na stromy a siluetu zámku. Genius Loci jako z učebnice. Rozhodnutí o zachování stěny bylo jasné od začátku, bylo nám líto, že ostatní sousedé zeď bourají. Nejenom že jsme tím ušetřili, ale především je zachována romantika místa a její historická hodnota.

Dům jsme schovali 8 metrů za stěnu tak, aby mezi ním a zdí vznikl intimní prostor s odlišným charakterem od hlavní otevřené zahrady. Obývací pokoj se na jedné straně tradičně otevírá k jihu a k dálkovému výhledu, na druhou stranu je průhled k severu ukončený původní zdí. V patře jsou všechny pokoje otevřeny do zahrady okny přes celou výšku. Ze severu je patro přisvětlováno horním pásovým oknem, aby bylo zachováno soukromí uživatelů.

Vzhledem k požadavku stavebního úřadu nařizující šikmou střechu jsme se po dohodě s klienty a jejich silné podpoře shodli na tom, že podstoupíme několikaměsíční úřednický boj. Museli jsme získat kladná stanoviska od památkového ústavu, městského architekta, rady města a na závěr od samotného stavebního úřadu. Vložená energie, víra a odhodlání se vyplatila. Získali jsme stavební povolení na dům takový, jaký jsme si s klienty vysnili. Fungující a bez kompromisů.