Pod šikmou střechou

Úterý, 13. Září 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na mírně svažité parcele v Jílovišti u Prahy vyrostl před pár lety zcela soudobý dům, který i díky místní regulaci citlivě zachováva klasické formy. Nejsilnější stránkou návrhu však jsou kvalitní a vyprecizované detaily, jak ostatně tvrdí sami autoři ze studia ABM architekti.

ABM architekti, Vila v Jílovišti – foto © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Bouřil, Lukáš Bílek
Ateliér ABM architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Jíloviště u Prahy
Ulice, číslo Na Močidlech 273
PSČ 252 02
Datum projektu 2010
Datum realizace 2012
Poznámka

Foto © Filip Šlapal

Rodinný dům se nalézá v obci Jíloviště u Prahy. Jižní část pozemku je svažitá a relativně úzká. Jedním z cílů návrhu bylo vyhovět požadavkům klienta na osluněnou zahradu, která by nebyla stíněná budovami na ulici.

Poněvadž regulační plán této oblasti stanovoval sedlové střechy, rozhodli jsme se ctít toto nařízení a chopit se ho jako výzvy. Klíč k úspěchu nakonec tkvěl nikoliv ve formě domu ale ve vysoké kvalitě konstrukčních detailů.

Suterén domu je částečně zahlouben do svahu a přízemní podlaží je tak vyvýšeno nad úroveň ulice. Jižní a severní fasáda je značně prosklená, což zajišťuje dostatečný přísun denního světla a zároveň poskytuje nerušený výhled. Součástí suterénu je garáž, pokoj pro správce domu a technické zázemí. Na prvním nadzemním podlaží je hala, obývací pokoj, dva pokoje pro hosty, kuchyň a koupelna. Druhé nadzemní podlaží je podkrovní a je vyhrazeno pro pokoje, koupelny a pracovnu.

Materiálový koncept domu je dobře čitelný. V konstrukcích suterénu byl použit kámen jako symbol kvalitních základů pro stavbu. Přízemí působí vzdušně díky dřevěným zdem a tenkým ocelovým sloupům. Dřevo je výrazně zastoupeno i ve druhém nadzemním podlaží, které je pod šikmou střešní konstrukcí s krytinou z nerezavějícího plechu.