Řadový domek na pražském sídlišti Solidarita z 50. let prošel celkovou rekonstrukcí od studia Mooza architecture

Čtvrtek, 23. Leden 2020 - 0:19
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Mezi lety 1947-51 vzniklo v pražské čtvrti Strašnice jedno z prvních poválečných sídlišť u nás, které reagovalo na tehdejší bytovou nouzi - sídliště Solidarita. Sestává ze dvoupodlažních řadových domů a třípodlažních bytových domů, které doplňují další budovy veřejné vybavenosti. Jeden z řadových domků sídliště Solidarita prošel minulý rok celkovou rekonstrukcí exteriéru i interiéru podle návrhu architektonického studia Mooza architecture. Dům o celkové užitné ploše 109 metrů čtverečních doplnila směrem do zahrady také nová dřevěná terasa, která rozšiřuje obývací pokoj v přízemí.

Řadový dům Solidarita, Mooza architecture © Václav Kahoun
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Klára Císařovská, Štěpán Svejkovský
Ateliér Mooza architecture
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Strašnice
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Užitná plocha 109.00m2

Sídliště Solidarita v pražských Strašnicích je momentálně vyhledávanou lokalitou, která tvoří doslova malé město ve městě. Původní kolonie byla vystavena po vzoru severských sídlišť své doby (přelom 40. a 50. let minulého století) a jako jedna z prvních využívala prefabrikovanou modulární technologii. V současné době se z celé oblasti stalo příjemné místo k bydlení, se zvláštním komunitním duchem, v mnohém připomínající klasickou vesnici.

Náš návrh zpracovával jeden z řadových domů, a cílem bylo přetvořit původní stavbu v místo pro pohodlný život vícečlenné rodiny v delším časovém horizontu. Zároveň jsme ale v určité míře chtěli také ctít odkaz původního návrhu. V přední časti se návrh maximálně přizpůsobuje ostatním domům a v mnohém cituje původní návrh, například v použití dřevěného obložení v prvním vstupním podlaží. 


Řadový dům Solidarita, Mooza architecture © Václav Kahoun

Kde návrh dostal větší svobodu, je zadní fasáda. Její členění pracuje se střídáním prosklených a plných ploch, které jsou obloženy dřevem stejným způsobem, jako nika v předním průčelí. Kompozice vychází z předpokladu funkčního využití z interiéru. Vyšší parapet v 1. patře umožní umístění psacího stolu a v přízemí je prosklená plocha maximalizována, s ponecháním jedné plné části, pro případný vestavný nábytek a sezení.

Dále bylo třeba více propojit úroveň obývacího prostoru se zahradou, čehož jsme dosáhli vybudováním dřevěné terasy. Výškový rozdíl v této části je poměrně vysoký – bezmála půl patra, terasa však neměla působit masivně a zastiňovat sousední domy, které podobnou konstrukci nemají. Schody proto začínají hned za dveřmi. Samotná terasa má pak výšku 500 mm, aby se na jejím předním okraji dalo případně i sednout.


Řadový dům Solidarita, Mooza architecture © Václav Kahoun

V interiéru – v obývacím pokoji spojeném s kuchyní, dominuje vestavěný nábytek, který se táhne po celé délce prostoru. Jednotný modul sjednocuje, jak kuchyni, tak panely nad jídelním stolem s magnetickým povrchem, tak police a knihovnu za gaučem. 

Materiálově je vše pojato v kombinaci bílé a světlého dřeva, aby se vše dalo zabydlet osobními předměty, dle sezóny či momentální nálady. Skříň oddělující kuchyň od chodby, v sobě obsahuje okno, průhled, kterým kdokoli z kuchyně má přehled o příchozích a zároveň předsíni toto okénko dodává zdání trochu většího prostoru.


Řadový dům Solidarita, Mooza architecture © Václav Kahoun